Święta Bożego Narodzenia w USA

Święta Bożego Narodzenia w USA

10 najlepszych i najdziwniejszych świątecznych tradycji

Wszyscy wiedzą, że w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe – samochody, sklepy spożywcze, a nawet święta. Zwłaszcza święta Bożego Narodzenia!

Święta Bożego Narodzenia obchodzone w USA 25 grudnia to czas, który spędza się z rodziną, próbuje się pysznych dań i uczestniczy w świątecznych imprezach. Oczywiście jest to również czas bycia hojnym i doświadczania ducha świąt. Czy chcesz przeżyć święta Bożego Narodzenia jak prawdziwy Amerykanin? Pamiętaj o tych 10 tradycjach:

1. Czarny Piątek

Czy jesteś gotowa na to, żeby kupić zabawki, przedmioty elektroniczne, ubrania i inne rzeczy z Twojej świątecznej listy? W Stanach Zjednoczonych pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia to Czarny Piątek – najlepszy czas za zakupy w sklepach stacjonarnych lub online. Przeceny zaczynają się już po północy w Święto Dziękczynienia, co czyni Czarny Piątek nieoficjalnym początkiem świątecznego szału zakupowego!

2. Identyczne piżamy

Okres świąteczny to prawdopodobnie jedyny czas w roku, gdy Amerykanie chętnie ubierają się tak samo, jak pozostali członkowie rodziny. Mama, tata, dzieci, dalsza rodzina, a nawet zwierzęta chcą wyglądać w święta podobnie w myśl klasycznej świątecznej tradycji, która mówi: Kocham swoją rodzinę bardziej niż identyczne piżamy.

Święta Bożego Narodzenia w USA

3. Elf na półce

Wiele amerykańskich dzieci zaadoptowało własnego elfa na półce i przez cały grudzień co rano sprawdzają, gdzie on przeniósł się w trakcie nocy. Mimo że dla dorosłych może to być wyzwanie, żeby pamiętać o przeniesieniu elfa co wieczór w inne miejsce, musimy pamiętać, że jest to sposób na dobre zachowanie dzieci. W końcu mały elf zdaje relację bezpośrednio świętemu Mikołajowi z ich dobrych (albo nie tak dobrych) uczynków. *oczko*

 

4. Spersonalizowane kartki świąteczne

Dla wielu Amerykanów świąteczne kartki to okazja do podzielenia się z przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami i znajomymi swoimi najnowszymi zdjęciami. Zbieranie i wystawianie jak największej ilości kartek to również świetna grudniowa zabawa. Świąteczna wskazówka: Jeśli znajdziesz się na świątecznym zdjęciu rodzinnym, możesz się uważać za prawdziwego członka rodziny!

Święta Bożego Narodzenia w USA

5. Yankee swaps

Yankee swaps to świetna zabawa i dużo śmiechu. Oto, jak to działa: Ty i Twoi przyjaciele kupujecie drobne prezenty. Następnie siadacie w kółku i wymieniacie się prezentami. Czasem otrzymasz coś, co Ci się będzie podobało, a innym razem nie. Ale na pewno będziecie się świetnie bawić!

Święta Bożego Narodzenia w USA

6. Spersonalizowane skarpety

Wielu Amerykanów personalizuje skarpety imionami lub inicjałami na wypadek, gdyby święty Mikołaj nie był pewien, która skarpeta jest czyja. Świąteczna wskazówka: Jeśli zobaczysz skarpetę z własnym imieniem, oznacza to, że jesteś oficjalnie członkiem rodziny!

Święta Bożego Narodzenia w USA

7. Brzydkie świąteczne swetry

Amerykanie już dawno stwierdzili, że ładne świąteczne swetry są rzadkością. Dlatego też postawili na najbardziej tandetne, krzykliwe, kiczowate swetry, jakie tylko istnieją. Co Ty założysz na amerykańską imprezę pod hasłem Brzydki świąteczny sweter?

8. Wymiana ciastek

To prawdopodobnie jedna z najlepszych imprez! Krok pierwszy: Upiecz swoje ulubione ciastka. Krok drugi: Wymień swoje ciastka na inne ciastka domowej roboty. Krok trzeci: Zjedz mnóstwo pysznych ciastek. I JUŻ!

Święta Bożego Narodzenia w USA

9. Działalność charytatywna

Dla wielu Amerykanów ważne jest, żeby w okresie świątecznym pomagać potrzebującym. Starają się to robić na wiele różnych sposobów, m.in. adoptują dziecko w potrzebie, zgłaszają się do pomocy w jadłodajniach, przekazują darowizny do banków żywności lub zbierają zabawki, sprzęt zimowy i posiłki dla potrzebujących rodzin.

 

10. Szalone światełka

Jazda po ulicach miast Stanów Zjednoczonych w okresie świątecznym zapewnia zabawę na długie godziny. Amerykanie uwielbiają przystrajać swoje domy kolorowymi światełkami, świątecznymi bohaterami i ruszającymi się elementami, które wprawiają w zachwyt. Jeśli chodzi o świąteczne dekoracje w Stanach Zjednoczonych, nigdy nie ma ich za dużo!

Spędź swoje następne święta w Stanach Zjednoczonych i przeżyj te wszystkie tradycje osobiście!

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Tutaj Cultural Care Au Pair! Wierzymy, że wymiana kulturowa zmienia świat na lepsze – i dlatego naszą misją jest pomoc au pair w przeżyciu niesamowitego doświadczenia w USA. Na codzień pomagamy au pair w wyjazdach i odkrywaniu siebie w USA, ale wtedy kiedy mamy chwilę wolnego to prawdopodobnie zajadamy się słodyczami z całego świata i pijemy duże ilości kawy.
    A line drawing of a gumball machine

    Chesz dowiedzieć się jak zacząć?

    Opowiemy Ci wszystko czego potrzebujesz wiedzieć, żeby rozpocząć swoją przygodę jako au pair w USA. Podróże, nowa wiedza i rozwój z Cultural Care.

    Start