9 sposobów na poprawę angielskiego jako au pair przed wyjazdem i po powrocie

Wskazówki od au pair w USA

Doskonalenie znajomości języka angielskiego to jeden z głównych powodów, dla którego młodzi ludzie chcą wyjechać do Stanów Zjednoczonych jako au pair. Jest to dobry powód, ponieważ znajomość języka angielskiego często prowadzi do lepszych perspektyw zawodowych, a także może otworzyć nowe możliwości w życiu osobistym. Będąc au pair przez rok lub dłużej, możesz wykorzystać kilka oczywistych oraz kilka kreatywnych sposobów na poprawę angielskiego, dzięki którym opuścisz Stany Zjednoczone jako osoba mówiąca biegle po angielsku. Porozmawialiśmy z kilkoma naszymi au pair i dowiedzieliśmy się, co one zrobiły, żeby skreślić ze swojej listy punkt „lepiej mówić po angielsku”.

 

Wykorzystaj angielskie media na swoją korzyść

Pracę nad doskonaleniem swojego angielskiego możesz zacząć jeszcze przed wyjazdem. Na szczęście jest wiele angielskich programów telewizyjnych, filmów, piosenek i innych mediów, które mogą Ci pomóc w opanowaniu języka angielskiego.

 

Niemal wszystkie au pair, z którymi rozmawialiśmy, polecają oglądanie programów telewizyjnych i filmów w języku angielskim lub z angielskimi napisami (bądź połączenie tych sposobów). Elea, au pair z Francji, poleca: „Oglądaj programy telewizyjne w języku angielskim z angielskimi napisami. Ułatwisz swojemu mózgowi naukę”.

 

Julianie, au pair z Kolumbii, pomogło nauczenie sie słów wybranej piosenki, zwłaszcza jeśli miała tekst tej piosenki też po hiszpańsku. „Pomogło mi to nauczyć się dużo słów i wyrażeń”. Iri, au pair z Argentyny, również wspierała się muzyką, ponieważ uważa, że „słuchanie muzyki to najlepszy sposób, żeby poprawić swoją wymowę”. Monse, au pair z Meksyku, poleca piosenki Adele, Bruno Marsa, Taylor Swift i Ed Sheerana, ponieważ „używają oni łatwego i czystego angielskiego”.

 

Tanja, au pair z Austrii, mówi, że czyta książki po angielsku, zaczynając od tych, które już dobrze zna. Dodaje: „E-booki też są świetne, ponieważ możesz tłumaczyć słowa, których nie znasz”.

 

Hanna, au pair ze Szwecji, słuchała podcastów po angielsku, ponieważ, jak mówi, „w podcastach atmosfera jest bardziej wyluzowana, więc możesz nauczyć się języka potocznego i mniej używanych słów”.

Używaj samoprzylepnych karteczek i innych kreatywnych sposobów na poprawę słownictwa

Na rozwinięcie słownictwa Noa, au pair z Holandii, proponuje przyklejanie karteczek na przedmiotach w całym domu „z jednej strony nazwa w Twoim języku, a z drugiej w języku angielskim”. To świetne ćwiczenie, które możesz robić nie tylko w swoim kraju, ale też w domu rodziny goszczącej. W ten sposób dzieci rodziny goszczącej też się będą uczyć. Melanie, była au pair z Meksyku, nadal prowadzi dziennik, w którym zapisuje jedno angielskie słowo dziennie, ponieważ „jest to ważne dla poprawy słownictwa”. Monse, kolejna au pair z Meksyku, wychodząc na spacer, pytała siebie: „Jak to powiedzieć po angielsku?” Po powrocie do domu sprawdzała słowa i je zapisywała.

Poproś o pomoc Cultural Care buddy

Gdy au pair znajdą swoją idealną rodzinę goszczącą i są w trakcie przygotowań do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, zostaje im przypisany Cultural Care buddy. Jest to au pair mieszkająca już w Stanach Zjednoczonych, która zgłosiła się, żeby pomóc nowym au pair. Tanja, au pair z Austrii, uważa, że bardzo jej pomogło to, że przed wyjazdem pisała ze swoim au pair buddy po angielsku. Dlatego też „to ważne, żeby nasz au pair buddy nie mówił naszym językiem”.

Mów po angielsku tak często jak to możliwe

Może wydawać się to oczywiste, ale mówienie po angielsku to najlepszy sposób na poprawę angielskiego. „Mówić, mówić, mówić” radzi Bianca, au pair z Austrii. „Nie ważne, czy rozmawiasz z rodziną goszczącą, czy z przyjaciółmi. Po prostu się nie wstydź!” Rebekka, au pair z Niemiec, poleca zagadywać do obcych ludzi na ulicy (co jest dosyć normalne w niektórych częściach USA). „Kto wie? Może w ten sposób poznasz nowych znajomych?” Nie bój się popełniać błędów. Stacey, au pair z Holandii, mówi: „Poprosiłam moją rodzinę goszczącą, żeby mnie poprawiała, gdy zrobię błąd. Dzięki temu uczę się na błędach”.

Spędzaj czas z au pair z innych krajów

Jako au pair będziesz miała mnóstwo okazji, żeby poznać inne au pair z Twojej okolicy, np. na spotkaniach au pair, zajęciach czy innych nieformalnych zebraniach au pair. Felichia, au pair z Południowej Afryki, radzi: „Otaczaj się ludźmi, którzy nie mówią Twoim językiem! W ten sposób jesteś zmuszona mówić po angielsku, więc Twój angielski się polepszy”.

Spotykaj się z miejscowymi

Au pair chętnie poznają amerykańskich znajomych, ponieważ dzięki pomocy ludzi w tym samym wieku i o podobnych zainteresowaniach mogą poprawić swój angielski.

 

Melisa, au pair z Argentyny, mówi, że w ten sposób udało jej się udoskonalić swój angielski. Poznała wielu Amerykanów, gdy dołączyła do dwóch domów kultury, w których grała w siatkówkę.  „Korzystałam też z aplikacji MeetUp, która ułatwia organizowanie spotkań do wymiany językowej”. Tais, au pair z Brazylii, poleca też umawianie się na randki z Amerykanami czy osobami z innych krajów.

Korzystaj z lekcji angielskiego (zwłaszcza, gdy są za darmo)

Jako au pair w Stanach Zjednoczonych możesz uczęszczać na zajęcia (na które Twoja rodzina goszcząca przeznaczy kwotę do 500 dolarów). Wiele au pair wybiera zajęcia z angielskiego. Tais, au pair z Brazylii, mówi: „Zapisz się na tyle zajęć z angielskiego, ile tylko możesz! Zainwestuj w swoją naukę — to idealny czas na to”.

 

Dániel, au pair z Węgier, uczestniczył w darmowych zajęciach z angielskiego prowadzonych w lokalnej bibliotece publicznej. „Chodziłem na zajęcia przez kilka miesięcy. Były one bardzo pomocne. Uczyłem się gramatyki odmiany amerykańskiej języka angielskiego i słów, których nie poznałem, ucząc się w kraju”. Niezależnie od tego, jaki przedmiot chcesz studiować, jeśli priorytetem jest znajomość języka angielskiego, Melanie, była au pair, zaleca naukę na cenionej uczelni czy uniwersytecie zamiast na weekendowych wyjazdach.

Czytaj dzieciom książki dla dzieci

Czytanie dzieciom książek dla dzieci w języku angielskim jest świetną okazją do poprawy swoich umiejętności językowych. Zazwyczaj słowa i struktura zdania w tych książkach są bardzo proste, a ponadto zgodnie z tym, co mówi Melanie „czytanie komuś na głos pomaga Ci usłyszeć, jak wymawiasz niektóre słowa i co sprawia Ci trudność”. Czytając z dziećmi pozwalasz na to, żeby też Ci pomogły.

 

Nie bój się!

W doskonaleniu języka ważne jest to, żeby się nie bać i dać z siebie wszystko. Nikt z bliskich Ci osób nie będzie oceniał Twojej wymowy, znajomości gramatyki czy słownictwa. Twoja rodzina goszcząca i znajomi będą wdzięczni za to, że próbujesz! Andrea, au pair, która jest instruktorką tańca we Włoszech, została poproszona przez nauczycielkę swoich dzieci goszczących o poprowadzenie lekcji tańca dla klasy dwa dni w tygodniu. Jak sama mówi: „Bałam się tego nowego zadania, ale później zrozumiałam, że było ona dla mnie bardzo ważne. Dzięki temu mój angielski znacznie się polepszył!”

 

Bez względu na to, co zrobisz, żeby poprawić swoje umiejętności językowe, zanurzenie się w amerykańskiej kulturze jako au pair pomoże Ci mówić biegle po angielsku! Laura, au pair z Włoch, mówi: „Minął rok od kiedy wróciłam do domu, a nadal jestem dumna z tego, co osiągnęłam podczas mojego pobytu jako au pair. Mój angielski znacznie się poprawił!”

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Tutaj Cultural Care Au Pair! Wierzymy, że wymiana kulturowa zmienia świat na lepsze – i dlatego naszą misją jest pomoc au pair w przeżyciu niesamowitego doświadczenia w USA. Na codzień pomagamy au pair w wyjazdach i odkrywaniu siebie w USA, ale wtedy kiedy mamy chwilę wolnego to prawdopodobnie zajadamy się słodyczami z całego świata i pijemy duże ilości kawy.
    A line drawing of a gumball machine

    Gotowy na przygodę?

    Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

    Start