Czy program au pair jest dla mnie?

Sprawdź, czy możesz (i powinnaś) zostać au pair!

Zostanie au pair to poważna decyzja. Decyzja, która zmieni Twoje życie. Na pewno już to czujesz, ale jeszcze nie wiesz, jak bardzo. Istnieje wiele opcji na roczną przerwę, więc możesz łatwo się pogubić i zacząć się zastanawiać, czy program au pair jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, czy zapewni Ci to niepowtarzalne doświadczenie, którego potrzebujesz i czy dzięki niemu staniesz się osobą, którą chcesz się stać.

 

Nie czuj się skrępowana tym, że się wahasz. Takie uczucia są normalne, gdy próbujesz zaplanować najlepszy rok w swoim życiu!

 

Pamiętaj, że nie jesteś w tym sama. Jeśli potrzebujesz z kimś porozmawiać, zasięgnąć porady czy otrzymać wsparcie, zespół Cultural Care i nasze absolwentki chętnie pomogą Ci ustalić, czy program au pair jest dla Ciebie.  Aby wesprzeć Cię jeszcze bardziej, stworzyliśmy przewodnik, który w 3 prostych krokach pomoże Ci zdecydować, czy życie au pair jest najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem. Gotowa? Zaczynamy!

 

Czy mogę zostać au pair?

 

Zacznijmy od tego, że nie każdy może zostać au pair. Program au pair w Stanach Zjednoczonych jest nadzorowany przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych, który wymaga, aby kandydaci na au pair byli w wieku 18-26 lat.

 

Innym ważnym wymogiem jest doświadczenie w opiece nad dziećmi. Au pair muszą mieć co najmniej 200 godzin doświadczenia w pracy z dziećmi w formie opieki nad dziećmi, udzielania korepetycji, nauczania czy innej pracy związanej z dziećmi. Jeśli kochasz dzieci i lubisz z nimi przebywać, ten program jest dla Ciebie!

 

Aby zostać au pair, musisz też posiadać ważne prawo jazdy. Do obowiązków au pair należy zawożenie dzieci do szkoły i na inne zajęcia, więc umiejętność prowadzenia samochodu jest niezbędna.

 

Aby kwalifikować się do programu au pair, musisz mieć ukończoną szkołę średnią lub jej odpowiednik, mieć zaświadczenie o niekaralności, dobre zdrowie i być osobą niepalącą.

 

Ponadto au pair musi chcieć spędzić co najmniej 12 miesięcy za granicą i cieszyć się życiem rodzinnym z dala od domu!

 

Czy Ty pasujesz do tego opisu? Gratulacje! Możesz zostać au pair! Teraz sprawdźmy, czy powinnaś nią zostać.

 

Jakiego doświadczenia szukam?

 

Chcesz zrobić coś nowego i przeżyć własną przygodę, ale nie wiesz, czy życie au pair to dobre rozwiązanie dla Ciebie? To zależy od tego, czego szukasz. Pozwól, że opowiem Ci, co to znaczy być au pair, żebyś mogła zdecydować, czy wpisuje się to w obraz Twojego najlepszego roku!

 

Au pair i rodziny goszczące w programie mają na pewno jedną cechę wspólną — zamiłowanie do wymiany kulturowej. Nie interesują ich tylko podróże czy znalezienie opieki dla swoich dzieci, lecz chcą doświadczać nowej kultury każdego dnia. Będąc au pair, uczysz się lokalnego stylu życia, odnajdujesz nowy dom i rodzinę z dala od swojego domu, poznajesz nowych przyjaciół z całego świata, podróżujesz po Stanach Zjednoczonych i w rezultacie stajesz się obywatelem świata.

 

Bycie au pair to również podróże po Stanach Zjednoczonych. W trakcie programu au pair mają wiele okazji do podróży: od weekendowych wypadów z przyjaciółmi do wakacji z rodziną goszczącą. Ale to nie wszystko. Au pair otrzymują 2 tygodnie płatnego urlopu oraz pełen dodatkowy miesiąc na podróże po zakończeniu programu. To świetna okazja, żeby odwiedzić z przyjaciółmi jeszcze więcej miejsc w Stanach Zjednoczonych, korzystając ze wszystkiego, co oferuje Ci program. Au pair, oprócz zapewnionego pokoju i wyżywienia u rodziny goszczącej, otrzymują również tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 195,75 dolarów, które mogą wykorzystać jako kieszonkowe!

 

Oczywiście program au pair to również opieka nad dziećmi. Rodzina goszcząca powierza au pair opiekę nad swoimi dziećmi. Au pair mają wpływ na życie tych dzieci, będąc dla nich wzorem, starszą siostrą lub bratem albo przyjacielem, a może nawet wszystkimi tymi osobami jednocześnie!  To odpowiedzialność na pełen etat, która nie jest zawsze łatwa i wymaga dużo miłości i cierpliwości, ale która jest również niezwykle satysfakcjonująca. Każdy, kto pracował z dziećmi dobrze o tym wie.

Bycie au pair to niepowtarzalna szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Au pair po powrocie ze Stanów Zjednoczonych mówią, jak bardzo się zmieniły i rozwinęły dzięki temu doświadczeniu. Stały się bardziej dojrzałe i pewne siebie oraz zdobyły umiejętności, których wcześniej nie miały, a które pomogły im rozwinąć ich karierę zawodową w wielu różnych branżach. To pokazuje, że możesz pracować nad swoim CV i jednocześnie świetnie się bawić!

 

Jeśli, oprócz tego wszystkiego, marzysz o nauce w amerykańskiej szkole, ten program jest idealny dla Ciebie! Mniej znanym, ale równie ważnym elementem programu, który jest wymagany przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych, dotyczy nauki na amerykańskim uniwersytecie lub college’u. Twoje rodzina goszcząca przeznaczy 500 dolarów rocznie na wybrane przez Ciebie zajęcia. Czy istnieje lepsza okazja, żeby nauczyć się wybranego przez siebie przedmiotu, spróbować czegoś nowego i poznać amerykańskich przyjaciół? Nie musimy chyba wspominać o tym, że dzięki nauce na amerykańskim college’u poprawisz swój angielski, a także będziesz miała kontakt z Amerykanami, od których nauczysz się języka naturalnie.

 

Tak będzie wyglądał Twój rok (lub więcej) jako au pair! Czy tak wyobrażasz sobie swój rok przerwy? Jeśli tak, to czytaj dalej! Została nam ostatnia rzecz, żeby sprawidzić, czy jesteś gotowa na życie au pair.

 

Czy jestem gotowa przyjąć obowiązki i zadania au pair?

 

Bycie au pair to nie tylko podróżowanie, poznawanie wspaniałych ludzi z całego świata i doświadczanie amerykańskiego sposobu życia. Bycie au pair to też praca i odpowiedzialność na cały etat. Au pair pracuje maksymalnie 45 godzin tygodniowo, 10 godzin w ciągu dnia. Otrzymuje co najmniej 1,5 dnia wolnego w ciągu tygodnia i 1 pełny weekend w miesiącu.

 

Twoim głównym (i najbardziej czasochłonnym) obowiązkiem jako au pair będzie opieka nad dziećmi rodziny goszczącej. Do obowiązków au pair należy przygotowywanie posiłków dla dzieci, pomaganie im w porannych zajęciach, zawożenie ich do szkoły i inne zajęcie, a także odbieranie ich stamtąd, angażowanie dzieci w gry, pranie, sprzątanie ich pokoju, pomaganie przy odrabianiu lekcji czy przygotowanie dzieci do snu.

Opieka nad dziećmi może być czasami łatwa i przyjemna, a czasami męcząca i pełna wyzwań — tak jak życie. Musisz o tym pamiętać, zanim wyruszysz w podróż jako au pair. Nie pozwól jednak, żeby to ostudziło Twój entuzjazm! Au pair mogą mieć cięższe dni, tak jak wszyscy, ale wychodzą z nich silniejsze i gotowe do podjęcia każdego wyzwania, które pojawi się na ich drodze.

 

Pytanie brzmi: czy możesz wyobrazić sobie siebie wykonującą te obowiązki i czy jesteś gotowa na takie wyzwanie? Jeśli tak, życie au pair na Ciebie czeka! Dowiedz się więcej o programie i rozpocznij swoją przygodę tutaj! Jeśli nie jesteś podekscytowana na myśl o zostaniu au pair, to też jest w porządku. Być może znajdziesz pomysł na spędzenie wymarzonej rocznej przerwy w artykule o świetnych sposobach, aby pracować i podróżować po USA — kliknij tutaj!

 

Lara Grabowski
Lara Grabowski
Urodziłam się i wychowałam we Francji. Zainteresowałam się podróżami podczas rocznego pobytu w Waszyngtonie, gdzie również zakochałam się w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uwielbiam podróżować i promować wymianę kulturową. Żyję, żeby odkrywać wspaniałe, ukryte miejsca na całym świecie i wspaniałych ludzi, którzy tam żyją.
    A line drawing of a gumball machine

    Gotowy na przygodę?

    Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

    Start