Au pair a niania: jaka jest różnica?

Au pair a niania: jaka jest różnica?

5 różnic między au pair a nianią

Jaka jest różnica między au pair a nianią?

Często słyszymy to pytanie od rodzin goszczących i au pair! Być może myślisz, że jest to to samo, ale w rzeczywistości tak nie jest! Choć zarówno au pair, jak i nianie zajmują się opieką nad dziećmi, ich prace znacznie się różnią. Przede wszystkim au pair w USA są częścią kompleksowego programu, który umożliwia im podróżowanie, poznawanie nowych ludzi oraz rozwój osobisty i zawodowy.

 

Pozwól, że przedstawimy Ci różnice między au pair a nianią.

 

1. Z definicji au pair to kobiety i mężczyźni w wieku 18-26 lat pochodzący z zagranicy, którzy podróżują do Stanów Zjednoczonych w ramach wizy J-1 dla uczestników wymiany kulturowej, aby mieszkać z amerykańską rodziną goszczącą i opiekować się jej dziećmi. Niania to osoba pochodząca z zagranicy lub ze Stanów Zjednoczonych zatrudniona do opieki nad dziećmi w ich własnym domu.

 

2. Nianie mogą pracować na pół etatu lub na pełen etat, a nawet pracować w nadgodzinach, jeśli wymaga tego program rodziny. W przypadku au pair godziny i warunki pracy regulowane są przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych. Wytyczne te są częścią programu au pair nadzorowanego przez rząd, więc muszą być przestrzegane, np. au pair pracują maksymalnie 45 godzin tygodniowo, do 10 godzin dziennie. Przepisy te chronią prawa au pair w całym kraju i dbają o to, aby au pair spędziły szczęśliwy i udany rok ze swoją amerykańską rodziną goszczącą. Dzięki temu au pair mają dużo czasu, żeby poznać amerykańską kulturę z bliska, włączyć się w życie swojej społeczności oraz podróżować i odkrywać nowe zakątki kraju.

 

3. Zarobki niani są zależne od tego, czy pracuje na pół etatu, czy na pełen etat i od tego, w której części Stanów Zjednoczonych przebywa i opiekuje się dziećmi. W przeciwieństwie do tego au pair mogą liczyć na stałe wynagrodzenie każdego tygodnia. To jedna z zalet bycia au pair – wiesz dokładnie, ile zarobisz! Au pair otrzymują stałe cotygodniowe wynagrodzenie w wysokości co najmniej 195,75 dolarów. Rodzina goszcząca może uzgodnić z au pair kwotę wyższą niż wymagane minimum, jednak należy pamiętać, że au pair nie może pracować więcej niż ustawowe godziny pracy (wspomniane wyżej) oraz wykonywać prac niezwiązanych z opieką nad dziećmi.

 

4. Czasem nianie w ramach rozwoju zawodowego kończą szkolenia lub kursy z opieki nad dziećmi. Inne osoby zostają nianiami na krótki okres, aby zarobić pieniądze, podczas gdy myślą o dalszej nauce w college’u lub ścieżce zawodowej. Z drugiej strony niektóre au pair też odbywają szkolenia zawodowe, ale nie jest to wymagane, aby dołączyć do programu! Wiele au pair w USA ma setki (lub nawet tysiące) godzin doświadczenia jako opiekunki do dzieci, nauczycielki, asystentki w przedszkolu, opiekunki na obozach, instruktorki sportu i w wielu innych zawodach w swoim kraju.

 

5. Największą różnicą jest to, że nianie postrzegane są jako osoby pracujące dla rodziny, a au pair – jako dalsza rodzina. Au pair traktowane są z szacunkiem, obdarzane zaufaniem i zrozumieniem, co pomaga im czuć się w USA jak w domu z amerykańską rodziną goszczącą. W końcu termin „au pair” po francusku oznacza „na równi”. Taką właśnie relację – korzystną dla obu stron i sprawiedliwą – powinna mieć au pair z rodziną goszczącą.

 

Jak widać au pair, w przeciwieństwie do niani, to wyjątkowy rodzaj opiekunek do dzieci. Przebywają w Stanach Zjednoczonych w ramach wizy dla uczestników wymiany kulturowej (programu nadzorowanego przez rząd), a amerykańskie rodziny chętnie je przyjmują i otaczają miłością, ponieważ dzięki nim zyskują nowe, świeże spojrzenie na inne języki, tradycje i kultury. W zamian za to au pair otrzymują niepowtarzalną okazję do podróżowania, nauki i rozwoju w USA, jednocześnie zdobywając międzynarodowe doświadczenie zawodowe, które poprawi ich możliwości kariery oraz ułatwi nowy start na kolejnym etapie w ich życiu.

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Tutaj Cultural Care Au Pair! Wierzymy, że wymiana kulturowa zmienia świat na lepsze – i dlatego naszą misją jest pomoc au pair w przeżyciu niesamowitego doświadczenia w USA. Na codzień pomagamy au pair w wyjazdach i odkrywaniu siebie w USA, ale wtedy kiedy mamy chwilę wolnego to prawdopodobnie zajadamy się słodyczami z całego świata i pijemy duże ilości kawy.
    A line drawing of a gumball machine

    Gotowy na przygodę?

    Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

    Start