Jak bycie au pair wpłynęło na moją karierę

Jak bycie au pair wpłynęło na moją karierę

Jak dostać pracę po #aupairlife.

Mam wrażenie, jakby to było wczoraj, gdy wsiadłam do samolotu lecącego do Nowego Jorku, żeby rozpocząć przygodę jako au pair. W rzeczywistości minęło prawie 5 lat. Gdy postanowiłam zostać au pair, nie wiedziałam, co mnie czeka. Kończyłam właśnie studia licencjackie z zakresu biznesu i chciałam po prostu wziąć roczną przerwę, poprawić swój angielski i dużo podróżować. To właśnie zrobiłam! Miesiąc po ukończeniu studiów przeprowadziłam się do Nowego Jorku…gotowa, żeby zacząć nowe życie.

 

Moje życie w USA

 

Opiekowałam się trzema wspaniałymi dziewczynkami w wieku 3 miesiące, 2 i 4 lata. Na początku było bardzo trudno. Wiele razy myślałam, że się poddam, ale tego nie zrobiłam. W międzyczasie poznawałam nowych znajomych, zwiedzałam miasto i planowałam wycieczki po Stanach Zjednoczonych. Po 12 miesiącach odkryć, przygód, trudności i podróży, wróciłam do domu jako zupełnie inna osoba.

Jak bycie au pair wpłynęło na moją karierę

 

Nie bałam się wziąć odpowiedzialności za własne życie. Wiedziałam, kim chcę zostać, a ponieważ nie byłam gotowa, żeby wrócić na studia, postanowiłam poszukać nowych ofert pracy online. Znalazłam staż marketingowy w Singapurze, dokąd wyjechałam na 3 miesiące. Wspaniale było uczyć się zupełnie innej kultury. Dzięki mojemu doświadczeniu jako au pair w USA, byłam elastyczna i łatwo się przystosowałam, dlatego też świetnie się tam bawiłam.

 

Używając języka angielskiego

 

Po powrocie z Singapuru byłam gotowa, żeby rozpocząć studia magisterskie. A czy jest lepszy język do nauki niż angielski? Gdy byłam au pair, zdałam egzamin TOEFL, dzięki któremu przyjęto mnie na studia Business Management w Rzymie. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, więc od razu zauważyłam różnicę pomiędzy mną (po roku pobytu za granicą) a osobami, które nigdy za granicą nie były. Profesorowie też to zauważyli. Dostawałam mnóstwo komplementów za mój angielski, a ostatecznie ukończyłam studia wcześniej i w dodatku z wyróżnieniem!

 

Wzbogacając moje CV

 

Musisz pamiętać, że bycie au pair to nie tylko opiekowanie się dziećmi. Bycie au pair oznacza zajmowanie się wieloma zadaniami na raz, bycie elastyczną, umiejętne zarządzanie czasem, radzenie sobie przez całą dobę w środowisku wielokulturowym oraz rozwiązywanie problemów w obcym języku. Dobra wiadomość jest taka, że to są umiejętności, których poszukują rekruterzy. Musisz umieć sprzedać swoje doświadczenie w najlepszy możliwy sposób i dostosować je do tego, co chcesz robić w życiu. W moim CV podkreśliłam wszystko to, czego się nauczyłam podczas bycia au pair i starałam się uwydatnić wszystkie kompetencje, których rekruterzy szukają w kandydatach. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje CV będzie się wyróżniać, gdy będziesz opowiadać o swoim doświadczeniu jako au pair.

 

Wskazówki dotyczące CV

 

  • Wymiana kulturowa to najlepszy sposób, żeby zaprezentować swoje doświadczenie jako au pair w Stanach Zjednoczonych.
  • Elastyczność i organizacja to słowa kluczowe – często ich używaj!
  • Umiejętność życia w wielokulturowym środowisku to doskonała umiejętność miękka.
  • Swoboda w prowadzeniu rozmów biznesowych w innym języku jest ogromnym atutem.
  • Doświadczenie w rozwiązywaniu stresujących sytuacji i praca pod presją to główne punkty, które warto podkreślić.

 

Gdzie jestem teraz?

 

Wróciłam do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracuję jako analityk marketingu w branży nieruchomości komercyjnych. Nadzoruję platformy mediów społecznościowych online oraz działania marketingowe offline. Odpowiadam za kontakt z potencjalnymi i obecnymi klientami. Uczę się również pewnych umiejętności z zakresu kadr takich jak sprawdzanie CV oraz przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych.

Jak bycie au pair wpłynęło na moją karierę

Jak dostałam tę pracę? Napisałam w CV, że byłam au pair w Nowym Jorku. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zadawał mi dużo pytań na temat mojego doświadczenia jako au pair, a zaraz potem mnie zatrudnił. Jestem pewna, że gdybym nie spędziła roku w Stanach Zjednoczonych, nie byłabym w stanie poradzić sobie w takiej sytuacji. Teraz jest mi bardzo łatwo rozmawiać z ludźmi w pracy, rozumieć wszystko, nawet jeśli mówią bardzo szybko, radzić sobie w stresujących sytuacjach oraz radzić sobie z codzienną pracą.

 

Jak bycie au pair zmieniło moje życie?

 

Bycie au pair zmieniło moje życie w niewyobrażalny sposób. Zrozumiałam, że jestem młodą, silną kobietą i nic nie jest niemożliwe – musisz tylko być cierpliwa (nauczysz się tego podczas opiekowania się dziećmi). Nauczyłam się również, że zawsze musisz podążać za swoimi marzeniami, a one się spełnią prędzej, niż się tego spodziewasz.

 

Zanim zostałam au pair nie spodziewałam się, że moje życie tak się zmieni. Byłam pewna, że spędzę rok za granicą, bawiąc się z dziećmi i podróżując. Nie spodziewałam się ciężkich dni i stresujących sytuacji. Nie spodziewałam się, że każdy dzień mojego życia jako au pair wpłynie na resztę mojego życia w nieopisany sposób. Jeśli nadal się wahasz, ponieważ boisz się, że rok za granicą uniemożliwi Ci pójście na wymarzone studia czy dostanie wymarzonej pracy, posłuchaj mojej rady: po prostu to zrób. Masz przed sobą całe życie, żeby uczyć się i pracować, żeby poświęcić się temu, co lubisz najbardziej. Masz jednak ograniczony czas, żeby być au pair, więc nie powinnaś czekać.

 

Spędzając rok za granicą, zyskasz coś, czego nigdy nie otrzymasz, jeśli będziesz studiować lub pracować w swoim kraju. Pewnych umiejętności nie można się nauczyć – zdobędziesz je tylko poprzez doświadczenie i podróże. Bycie au pair niczego nie spowolni, lecz przyspieszy Twoją karierę i wyróżni Cię na tle innych osób, które nigdy nie wyjechały z kraju. Nie bój się, po prostu to przeżyj.

Dayana, au pair z Włoch, pracuje w USA jako analityk marketingu! Przeczytaj o jej drodze od au pair do pracy zawodowej i dowiedz się, jak zrobić to samo!
A line drawing of a gumball machine

Gotowy na przygodę?

Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

Start