10 powodów, dla których pracodawcy cenią Twoje doświadczenie jako au pair

10 powodów, dla których pracodawcy cenią Twoje doświadczenie jako au pair

Odkryj, jak roczny pobyt za granicą wpłynie na Twoje CV i karierę

Czy chcesz spędzić rok za granicą, ale obawiasz się, że roczna przerwa w nauce nie wygląda dobrze na CV i może utrudnić rozwój Twojej kariery? A może jesteś przekonana, że podjęcie się pracy jako au pair w Stanach Zjednoczonych kryje wiele korzyści, ale nie wiesz, jak je wykorzystać w środowisku zawodowym lub zapisać w CV? Znalazłaś się w dobrym miejscu. Bycie au pair w Stanach Zjednoczonych to najlepsza inwestycja w Twoją przyszłość. Udowodnimy Ci to, wymieniając 10 nowych umiejętności zdobytych podczas roku jako au pair, które możesz dodać do swojego CV po powrocie do domu.

 

W ciągu roku za granicą au pair mogą się rozwinąć dzięki tej przygodzie oraz zdobyć mnóstwo umiejętności. Wyróżniliśmy 10 głównych umiejętności uniwersalnych, które au pair systematycznie nabywają lub wzmacniają poprzez to doświadczenie. Umiejętności uniwersalne, znane też jako umiejętności miękkie, to ogólne kompetencje przydatne w wielu różnych zawodach i branżach. To oznacza, że umiejętności, które zdobędziesz podczas swojego roku jako au pair przydadzą się nie tylko w pracy z dziećmi, ale będą miały znaczenie dla pracodawców w każdej dziedzinie czy branży, którą wybierzesz.

 

Jak? Czytaj dalej, żeby odkryć 10 umiejętności miękkich, które wykształcisz jako au pair w Stanach Zjednoczonych, i naucz się, jak je zaprezentować w CV, korzystając z naszych wskazówek dotyczących rozwoju kariery po powrocie z zagranicy!

 

Umiejętność #1: Biegła znajomość języka angielskiego

 

Po pierwsze: roczny lub dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych jako au pair to doskonała okazja do opanowania języka angielskiego poprzez codzienne konwersacje i interakcje z rodziną goszczącą i znajomymi oraz poprzez zajęcia na amerykańskim college’u lub uniwersytecie. Większość au pair (jeśli nie wszystkie) wraca z pobytu w Stanach Zjednoczonych, mówiąc doskonale po angielsku, co samo w sobie sprawia, że wyróżniają się na rynku pracy, zwłaszcza że płynność językowa wynika z długotrwałego zanurzenia kulturowego, a nie długich godzin spędzonych w klasie lub szybkich wakacji w anglojęzycznym kraju. Pracodawcy będą zachwyceni, że Twoja znajomość języka wykracza daleko poza sam język, a obejmuje też amerykańską kulturę. Wiedzę tę można nabyć tylko poprzez długi pobyt za granicą. To prawdziwe międzynarodowe doświadczenie uczyni z Ciebie kompetentną, otwartą i wartościową kandydatkę, która natychmiast wyróżni się wśród innych!

 

Umiejętność #2: Zdolność przystosowania się

 

Zdolność przystosowania się jest tym, o co naprawdę chodzi w programie au pair (i w każdym innym programie gap year). Wyjazd z rodzinnego kraju od rodziny i znajomych, żeby zamieszkać w obcym kraju i zaakceptować nową kulturę, wymaga dużo odwagi. Jeśli to doświadczenie jest udane, oznacza to, że potrafisz się dostosować do nowego środowiska na poziomie osobistym i zawodowym. Co więcej, sukces ten jest możliwy tylko dla osoby otwartej i tolerancyjnej, która akceptuje i docenia różnice; i która nigdy nie zawaha się podjąć wysiłku, żeby zrozumieć inną kulturę, zbliżyć się do innych i znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Czy to brzmi jak idealny opis kolegi z pracy? Tak właśnie myślą rekruterzy w każdej branży! Inna oznaka Twoich zdolności przystosowania się, którą warto ujawnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Sieć przyjaciół i znajomych, którą zbudowałaś, będąc w Stanach Zjednoczonych.

10 powodów, dla których pracodawcy cenią Twoje doświadczenie jako au pair

Umiejętność #3: Dojrzałość

 

Czy wiesz, co jeszcze pracodawca lubi w dobrym kandydacie? Odpowiedzialność i niezależność – dwie cechy, które opanujesz podczas roku jako au pair! Będąc au pair w Stanach Zjednoczonych rozwijasz się zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, uczysz poruszać w nowym środowisku, mieszkasz sama (być może po raz pierwszy w życiu), w obcym kraju z dala od rodziny i przyjaciół. Nie tylko staniesz się silniejsza, bardziej niezależna i pewna siebie, ale będziesz również odpowiedzialna za dzieci, którymi będziesz się opiekować. Wszystko to wpłynie na to, że staniesz się dojrzalszą osobą, a tym samym bardziej wiarygodną i profesjonalną kandydatką, która jest zdolna do wielkich rzeczy.

 

Umiejętność #4: Organizacja

 

Jako au pair będziesz musiała zadbać nie tylko o własne zajęcia, ale także dostosować się do harmonogramów dzieci i rodziców goszczących, a także upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem! Może to być trudne, zwłaszcza jeśli harmonogram obejmuje małe dzieci. Twój rok jako au pair będzie świetną okazją do wykorzystania swoich umiejętności organizacyjnych, które są szczególnie doceniane przez rekruterów. Po powrocie do domu będziesz umiała stworzyć harmonogram, zarządzać własnymi zadaniami oraz umieć je dostosować do harmonogramów innych osób, a także rozwiązywać wszelkie nieoczekiwane trudności w racjonalny sposób – z praktycznym poczuciem niezawodności! Jak widzisz, wszystkie te umiejętności są cenne w każdej sytuacji i w każdej dziedzinie. Nie wahaj się ich wymienić w swoim CV i wspomnieć o nich podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

 

Umiejętność #5: Kierowanie zespołem

 

Kolejną decydującą umiejętnością dla Twojego przyszłego pracodawcy zdobytą podczas roku jako au pair jest kierowanie zespołem. Jest to umiejętność miękka, której można się nauczyć tylko poprzez doświadczenie. Zdolność do przejęcia kontroli i kierowania zespołem pomoże Ci w całej Twojej karierze zawodowej, zwłaszcza jeśli chcesz osiągnąć w przyszłości wielkie rzeczy. Jako au pair będziesz w pełni odpowiedzialna za dzieci rodziny goszczącej, a to oznacza opiekę nad nimi w każdym momencie ich życia, nie tylko podczas zabawy. Będziesz musiała je wspierać, uspokajać i podejmować decyzje, gdy będą chore, przestraszone czy zranione. Oznacza to również podejmowanie decyzji, gdy w pobliżu nie ma ich rodziców, a także upewnienie się, że przestrzegają zasad ustalonych wspólnie z rodzicami. Twoje przyszłe stanowisko jako menedżera nie będzie się zbytnio od tego różniło. Jedyną różnicą będzie to, że będziesz kierować zespołem, jednocześnie upewniając się, że stosuje się do poleceń zarządu firmy. Odpowiedzialność i umiejętność działania jako skuteczny lider to rzadka umiejętność wśród młodych ludzi. Pamiętaj, żeby o nich wspomnieć podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą, ponieważ może to wiele zmienić!

10 powodów, dla których pracodawcy cenią Twoje doświadczenie jako au pair

Umiejętność #6: Budowanie relacji

 

Rok za granicą jako au pair pomoże Ci stać się prawdziwym liderem i wzmocni Twoją zdolność do budowania relacji, zwłaszcza z ludźmi z innego kraju i kultury! Dzięki możliwości pokazania rekruterom, że na rok przeprowadziłaś się do nowego kraju i odniosłaś sukces, poznałaś ludzi z całego świata i nawiązałaś głęboką więź z rodziną goszczącą, zaprezentujesz swoje umiejętności pracy w zespole, zdolności negocjacji oraz jednoczenia ludzi. Zbudowanie własnej wielokulturowej sieci w Stanach Zjednoczonych pokaże również Twoją zdolność do pracy z ludźmi z różnych środowisk i ukaże, że postrzegasz różnice jako coś wzbogacającego, a nie przeszkadzającego.

 

Umiejętność #7: Praca zespołowa

 

Umiejętność budowania wspaniałych relacji ukaże rekrutującym więcej, niż myślisz. Pokaże im, że naprawdę potrafisz pracować w zespole. Powinnaś wesprzeć się kilkoma przykładami ze swojego doświadczenia jako au pair. A jaki jest lepszy przykład niż codzienna współpraca z rodziną goszczącą? Wychowywanie dzieci i opieka nad nimi nie jest łatwą pracą, a Tobie się to udało robić przez cały rok lub więcej, będąc częścią zepołu rodziny goszczącej. W ten sposób pokażesz, że możesz współpracować z innymi, aby ustalić harmonogram i działać zgodnie z nim, ustalać zasady, kierować się instrukcjami, rozwiązywać problemy i w razie potrzeby poprawiać swoje działanie – niezależnie od środowiska, w którym się znajdujesz.

10 powodów, dla których pracodawcy cenią Twoje doświadczenie jako au pair

Umiejętność #8: Komunikacja

 

Rok za granicą jako au pair sprawi, że nie tylko udoskonalisz swoje umiejętności pracy zespołowej, ale staniesz się wyjątkowym mówcą, zdolnym do skutecznego przekazywania informacji w różnych sytuacjach i pomiędzy różnymi kulturami. Podczas Twojego pobytu w Stanach Zjednoczonych praktycznie przez cały czas będziesz się komunikować w nowym języku i w nowym środowisku z rodziną goszczącą, znajomymi, nauczycielami, kolegami z klasy i wszystkimi ludźmi, których spotkasz w codziennym życiu i podczas podróży! To niesamowita okazja do tego, żeby lepiej rozumieć innych i sprawić, by inni też Cię rozumieli. Sprawna, przemyślana komunikacja jest niezbędna w prawie każdej pracy na świecie. Nie zapomnij więc wspomnieć o tych zaawansowanych umiejętnościach w swoim CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej!

 

Umiejętność #9: Rozwiązywanie problemów

 

Jako au pair w Stanach Zjednoczonych będziesz się dobrze bawić prawie przez cały rok pobytu za granicą. Jednak wystąpią też trudne sytuacje, którym będziesz musiała stawić czoła, a wszystko to w nowym kraju i w innym języku. Kreatywne rozwiązanie tych problemów sprawi, że staniesz się osobą bardziej analityczną i zdolną do znalezienia skutecznego rozwiązania każdej nieoczekiwanej sytuacji – umiejętności, które przydadzą Ci się w ciągu Twojego życia, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. A który pracodawca nie chce pomysłowego pracownika ze zdolnością rozwiązywania problemów?

 

Umiejętność #10: Profesjonalizm

 

W trakcie roku jako au pair będziesz mieć szansę na poprawę swojego profesjonalizmu, dzięki codziennym interakcjom z rodzicami goszczącymi. Bycie au pair jest naprawdę wyjątkowym doświadczeniem: staniesz się częścią rodziny dzieci, którymi się opiekujesz, i będziesz otrzymywać tygodniowe wynagrodzenie za swoje obowiązki. Ponieważ pokochasz rodzinę goszczącą tak bardzo, jak oni pokochają Ciebie, będziesz chciała zrobić wszystko, co dla nich najlepsze. Dzięki temu wrócisz do kraju z nowym podejściem do pracy, które z pewnością zostanie spostrzeżone przez rekruterów. Staniesz się też bardziej pewna siebie i dojrzała – dwie cechy, które jeszcze bardziej wzmocnią Twój profesjonalizm.

 

Wszystkie au pair sie zgadzają, że ich doświadczenie w Stanach Zjednoczonych zmieniło ich życie na lepsze i pomogło ukształtować ich karierę. Tove Meyer, była au pair, dziennikarka i pisarka wyjaśnia to w ten sposób: „Bycie au pair jest cennym doświadczeniem w Twoim CV, ponieważ pokazuje, że potrafisz ciężko pracować, być odpowiedzialną i jesteś na tyle odważna, żeby opuścić swój kraj i odnaleźć się w nowej kulturze”.

 

Czy jesteś gotowa, żeby odkryć nowe możliwości zawodowe, przeżywając wyjątkową przygodę w Stanach Zjednoczonych? Wykonaj następny krok w kierunku swojej kariery już teraz!

Lara Grabowski
Lara Grabowski
Urodziłam się i wychowałam we Francji. Zainteresowałam się podróżami podczas rocznego pobytu w Waszyngtonie, gdzie również zakochałam się w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uwielbiam podróżować i promować wymianę kulturową. Żyję, żeby odkrywać wspaniałe, ukryte miejsca na całym świecie i wspaniałych ludzi, którzy tam żyją.
    A line drawing of a gumball machine

    Gotowy na przygodę?

    Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

    Start