Halloween w USA

Od cukierków do przebrania. Poznaj historię amerykańskiego Halloween!

Nie jest tajemnicą, że Amerykanie podchodzą poważnie do swoich świąt. Wszystkie święta w Stanach Zjednoczonych spędzane są zgodnie z tradycją — od uczty na Święto Dziękczynienia do fajerwerków na 4 lipca. Halloween, czyli najstraszniejsze święto roku nie jest tu wyjątkiem!

 

Halloween w Stanach Zjednoczonych odbywa się co roku 31 października i jest to długo wyczekiwane święto zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Straszne filmy, nawiedzone domy, jazda na wozie z sianem, labirynty kukurydzy, łowienie jabłek zębami z miski wypełnionej wodą, rzeźbienie dyni, pyszne słodycze, bal przebierańców i robienie psikusów — to wszystko sprawia, że Halloween to jedno z najbardziej wyszukanych wydarzeń w roku kalendarzowym i jedno z najdroższych! Ludzie robią naprawdę wszystko, żeby pokazać swoje straszne oblicze na Halloween. Czy wiesz, że jedna czwarta wszystkich cukierków sprzedawanych rocznie w Stanach Zjednoczonych jest kupowana na Halloween? To dużo cukru!

 

Wracając do początku, czym jest Halloween? Dobrze, że pytasz.

 

Starożytne początki

Historia Halloween sięga Celtów, storożytnego ludu, który żył 2000 lat temu na terenie dzisiejszej Irlandii, Zjednoczonego Królestwa i północnej Francji. Każdego roku 1 listopada Celtowie organizowali starożytny celtycki festiwal Samhain, żeby uczcić początek nowego roku.

 

Ten dzień oznaczał koniec lata i koniec żniw, a także początek zimnej, ciemnej zimy — pory roku często kojarzonej ze śmiercią. Celtowie wierzyli, że w nocy przed nowym rokiem granica między światem żywych i zmarłych się zacierała. Tak więc wierzono, że w nocy 31 października duchy zmarłych powracały na ziemię.

 

Celtowie wierzyli, że obecność duchów, oprócz powodowania problemów i niszczenia żniw, ułatwiała celtyckim kapłanom przewidywanie przyszłości. Te proroctwa były ważnym źródłem pocieszenia i wskazówek podczas długiej, ciemnej zimy — w końcu Celtowie byli ludem całkowicie zależnym od zmiennego świata przyrody.

 

Aby upamiętnić to wydarzenie, celtyccy kapłani rozpalali wielkie święte ogniska, wokół których zbierali się ludzie, żeby palić plony i zwierzęta jako ofiarę dla swoich bogów. W trakcie uroczystości Celtowie ubierali kostiumy wykonane ze zwierzęcych głów i skór, a także wróżyli sobie nawzajem. Po zakończeniu uroczystości Celtowie przynosili pochodnie do ogniska i zanosili święty ogień do swoich domów. W domu rozpalali ognisko w swoich paleniskach z nadzieją, że bogowie będą ich chronić podczas długich, ciemnych, zimowych dni.

 

Dzień Wszystkich Świętych

Do IX wieku chrześcijaństwo przeniknęło na ziemie celtyckie i powoli zastąpiło stare tradycje Celtów. Około roku 1000 naszej ery kościół ustanowił dzień 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych ku czci zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych przypominał starożytny festiwal Celtów Samhain . Cechy wspólne tych uroczystości to duże ogniska, parady i kostiumy (z których większość to święci, anioły czy diabły).

 

Dzień Wszystkich Świętych nazywano też All-hallows lub All-hallowmas ze staroangielskiego Alholowmesse. Noc przed, czyli tradycyjną noc Samhain w regionie celtyckim, zaczęto nazywać wigilią All-Hallows, a w końcu Halloween.

 

Halloween na kontynencie amerykańskim

Historia Halloween obejmuje też czasy kolonialne Nowej Anglii, gdzie uroczystości były bardzo ograniczone z powodu sztywnych protestanckich systemów wierzeń. We wczesnych dniach Stanów Zjednoczonych Halloween  obchodzono znacznie częściej w Maryland i południowych koloniach. Pierwsze amerykańskie uroczystości obejmowały „play parties”, czyli publiczne wydarzenie organizowane w celu uczczenia żniw i dzielenia się historiami zmarłych poprzez śpiew i taniec.

Halloween in the US

Kolonialne uroczystości Halloween również obejmowały opowiadanie historii o duchach i robienie psot. I choć jesienne uroczystości były powszechne w tamtych latach, dopiero w drugiej połowie XIX wieku, gdy do Stanów Zjednoczonych przyjechała fala nowych imigrantów, obchody Halloween nabrały rozmachu.

 

Cukierek albo psikus

Amerykanie zainspirowani imigrantami z Anglii i Irlandii zaczęli przebierać się w kostiumy i chodzić od domu do domu, prosząc o jedzenie lub pieniądze. Dzisiaj ten zwyczaj znany jest jako trick-or-treat.

 

Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych postanowiono, że Halloween będzie świętem skupionym wokół społeczności i sąsiedzkich spotkań, a nie dniem duchów, psikusów i dziewiętnastowiecznych czarów. Tak więc na przełomie wieków imprezy na Halloween dla dzieci i dorosłych stały się typowym sposobem obchodzenia tego święta. Wydarzenia te miały się skupiać na grach, sezonowym jedzeniu i świątecznych kostiumach. Przywódcy społeczności prosili rodziny, aby usunęły wszystko, co groteskowe i straszne w święcie Halloween, przez co na początku XX wieku święto zatraciło swój zabobonny i religijny charakter.

 

Obchody Halloween

W latach 20. i 30. XX wieku Halloween stał się świętem świeckim, skupionym wokół społeczności, a główne wydarzenia z nim związane to parady i imprezy w mieście. Z powodu zwiększonej liczby młodych ludzi urodzonych w trakcie wyżu demograficznego w latach 50. XX wieku obchody Halloween  w połowie wieku skierowane były głównie do młodych. Zwyczaj trick-or-treating był modnym i zabawnym sposobem świętowania, a także sposobem na wzajemne pilnowanie swoich pociech.

Halloween in the US

Dzisiaj trick-or-treating jest nadal najbardziej popularnym sposobem obchodzenia Halloween w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na Halloween około 6 miliardów dolarów rocznie i jest to drugie największe komercyjne święto po Świętach Bożego Narodzenia.

 

Istnieją też sposoby świętowania Halloween bez chodzenia od drzwi do drzwi. Przykładem są imprezy kostiumowe. Imprezy z okazji Halloween  cieszą się rosnącą popularnością wśród osób dorosłych. Jest to świetny sposób na spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami i zabawę zgodną z klasycznymi tradycjami Halloween lub zgodną z własnymi tradycjami.

 

Kostiumy na Halloween 

Skoro już znasz historię Halloween w Stanach Zjednoczonych, jaki jest najlepszy sposób na świętowanie? Przebranie się to podstawa. W ten sposób pokazujesz innym, że szanujesz tradycje tego święta i pokazujesz swoją kreatywność!

 

Szukanie kostiumu na Halloween jest proste. Amerykanie przebierają się za wszystko: zwierzęta, jedzenie, zabytki, celebrytów, postacie z bajek, pisarzy, przedmioty i żarty słowne. Jakiekolwiek kostiumu nie wybierzesz, zostanie doceniony za czas i energię włożone w jego przygotowanie. Jeśli wybierasz się na imprezę z okazji Halloween, sprawdź, czy gospodarze nie określili motywu przewodniego! Imprezy tematyczne z okazji Halloween  to świetny sposób na to, żeby goście stworzyli spójną i kreatywną atmosferę. Wszyscy wtedy mają kostium, który tworzy jedną całość. Na przykład na imprezie o tematyce Super Mario goście przebierają się za postacie z gry, natomiast na imprezie o tematyce Harry Potter  — przebierają się za różnych studentów szkoły Hogwarts. Takich przykładów można podać o wiele więcej!

 

Niezależnie od tego, jak spędzisz Halloween w Stanach Zjednoczonych, pamiętaj, żeby się bawić, być bezpieczną i poznawać nowych ludzi. A! I jeszcze jeść dużo słodyczy.

Mandy Cook
Mandy Cook
A line drawing of a gumball machine

Chesz dowiedzieć się jak zacząć?

Opowiemy Ci wszystko czego potrzebujesz wiedzieć, żeby rozpocząć swoją przygodę jako au pair w USA. Podróże, nowa wiedza i rozwój z Cultural Care.

Start