5 nowojorskich miejsc, które znasz z filmów

Odwiedź 5 znanych z filmów miejsc w Nowym Jorku!

W Nowym Jorku istnieje mnóstwo rzeczy do zrobienia. Fantastyczne restuaracje, bary, miejsca kulturowe takie jak muzea i teatry, słynne posągi i elementy architektury, które przemieniają Nowy Jork w miasto drapaczy chmur — wszystko to znajdziesz właśnie w Nowym Jorku!

 

Nieważne, ile razy byłaś w Nowym Jorku, zawsze znajdziesz tu mnóstwo nowych rzeczy. Jeśli jesteś fanką amerykańskich filmów i seriali, znasz już wiele miejsc w Nowym Jorku. Każdego miesiąca powstaje tu ok. 250 seriali telewizyjnych i 98 filmów.

 

Chcesz odwiedzić niektóre z tych miejsc następnym razem, jak pojedziesz do Nowego Jorku? Pomożemy Ci w tym! Na samym Manhattanie jest niezliczona ilość miejsc, do których można dojść na nogach. Chwyć aparat oraz wygodne buty i wybierz się na zwiedzanie. W obrębie kilku kilometrów zobaczysz miejsca znane z seriali takich jak PRZYJACIELE i Seks w wielkim mieście.

 

Oto 5 najbardziej znanych miejsc w Nowym Jorku, które widziałaś w filmach lub serialach telewizyjnych:

 

Met

Metropolitalne Muzeum Sztuki (w skrócie Met) znajduje się przy Piątej Alei na rogu Central Parku. Jest to jedna z największych galerii sztuki na świecie, mogąca się poszczycić kolekcją ponad dwóch milionów artefaktów. Główny budynek muzeum wzdłuż Piątej Alei rozciąga się na ćwierć mili.

5 NYC Spots You’ve Seen in Movies

Met pojawił się w wielu programach telewizyjnych i filmach. To tam Pierce Brosnan ukradł obraz Moneta w Sprawie Thomasa Crowna z 1990 roku. Billy Crystal i Meg Ryan przechadzali się po pokoju egipskim w filmie Kiedy Harry poznał Sally. Nawet w PRZYJACIOŁACH Matt leBlanc i Aisha Tyler mieli tam swoją pierwszą randkę.

 

Hotel Plaza

Idąc Piątą Aleją na południe w dół Central Parku, dotrzesz do pięknego hotelu Plaza. Hotel został otwarty w 1907 roku, a swoją nazwę wziął od placu Grand Army Plaza, na którym się znajduje. To jeden z najbardziej luksusowych i najdroższych hoteli w Nowym Jorku.

 

5 NYC Spots You’ve Seen in Movies

Na przestrzeni lat hotel Plaza pojawił się w wielu filmach. Był bazą Macauleya Culkina w kultowym filmie Kevin sam w Nowym Jorku. Był także ważnym miejscem w takich filmach jak Północ, północny zachódKrokodyl DundeeWielki Gatsby i Ślubne wojny.

 

Tiffany’s 

Podążając dalej w dół Piątą Aleją, dojdziesz do flagowego sklepu Tiffany & Co’s położonego na rogu Piątej Alei i Pięćdziesiątej Siódmej. Wypolerowane marmury i lśniąca witryna Tiffany’ego sprawia, że jest to widok warty zobaczenia. Dzięki temu też Tiffany’s to jeden z najbardziej znanych sklepów jubilerskich na świecie.

5 NYC Spots You’ve Seen in Movies

Sklep stał się częścią kultowej historii filmowej w 1961 roku, gdy Audrey Hepburn wysiadła z taksówki i popatrzyła na witrynę sklepową na początku filmu Śniadanie u Tiffany’ego. To tam również Patrick Dempsey poprosił o rękę Reese Witherspoon w Dziewczynie z Alabamy. Ta scena zapisała się w sercach kobiet na całym świecie.

 

Dworzec Grand Central

Idź dalej w dół (tak, zgadłaś) Piątą Aleją, aż dojdziesz do Czterdziestej Drugiej, następnie skręć w lewo i podejdź dwie przecznice do dworca Grand Central. Wybudowany w 1913 roku dworzec Grand Central to Narodowy Pomnik Historyczny Stanów Zjednoczonych, a zarazem jeden z najbardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych w mieście.

5 NYC Spots You’ve Seen in Movies

Główna hala dworca była miejscem słynnej sceny flash mobu na końcu filmu To tylko seks, w którym wystąpili Justin Timberlake i Mila Kunis. Tam też Will Smith nakręcił nie jeden, ale dwa filmy — zdjęcia zewnętrzne do filmu Jestem legendą i scenę z kosmitami w szatni w Facetach w czerni.

 

Biblioteka publiczna w Nowym Jorku

Po wyjściu z dworca skieruj się na zachód wzdłuż Czterdziestej Drugiej. Po przejściu dwóch przecznic dojdziesz do budynku Schwarzmana, w którym mieści się biblioteka publiczna w Nowym Jorku. Z marmurowymi ścianami, imponującymi schodami, żyrandolami i freskami na suficie — jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Nowym Jorku.

5 NYC Spots You’ve Seen in Movies
Biblioteka jest prawdopodobnie najbardziej znana jako miejsce polowania na ducha bibliotekarki Eleanor Twitty w filmie Pogromcy duchów. Było to też kolejne miejsce, w którym pojawiła się Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany’ego oraz miejsce filmu Pojutrze. Oczywiście, nie zapominajmy o tym, że jest to miejsce, w którym Sarah Jessica Parker jako Carrie Bradshaw miała poślubić Biga w filmie Seks w wielkim mieście.

 

Więcej informacji na temat Nowego Jorku oraz ciekawe podróżnicze wskazówki znajdziecie na stronie Wakacje w Nowym Jorku.

Mandy Cook
Mandy Cook
A line drawing of a gumball machine

Chesz dowiedzieć się jak zacząć?

Opowiemy Ci wszystko czego potrzebujesz wiedzieć, żeby rozpocząć swoją przygodę jako au pair w USA. Podróże, nowa wiedza i rozwój z Cultural Care.

Start