10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

Podróżuj i odkrywaj niezwykłą przyrodę Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone słyną z pięknych naturalnych krajobrazów rozsianych po całym kraju. Każdy zakątek Stanów ma własną tożsamość geograficzną (w końcu jest to ogromny kraj). Istnieje wiele sposobów na poznanie jego legendarnej przyrody.

 

Każdego roku niezliczone rzesze turystów, w tym au pair, przybywają do Stanów Zjednoczonych, żeby odkryć piękno przyrody. Au pair są w idealnej sytuacji – w ciągu roku spędzonego w Stanach Zjednoczonych mogą poznać przepiękne krajobrazy tego kraju. Au pair mają możliwość odkrywania popularnych amerykańskich destynacji za niewielkie pieniądze w trakcie miesiąca przeznaczonego na podróże, płatnego urlopu czy w weekendy.

 

Jeśli interesuje Cię przyroda w Stanach Zjednoczonych, zostając au pair, masz możliwość zobaczenia jej ogromnej różnorodności: od ogromnych lasów na północno-zachodnim wybrzeżu do czerwonych kanionów na południowo-zachodnim wybrzeżu i poszarpanej linii brzegowej północno-wschodniego wybrzeża. Au pair są jednymi z najczęściej podróżujących gości w Stanach Zjednoczonych. Uwierz nam na słowo!

 

Jeśli zastanawiasz się, aby zostać au pair w Stanach Zjednoczonych (lub po prostu wybierasz się na wycieczkę), polecamy, abyś odwiedziła poniższe 10 miejsc z niezwykłą przyrodą:

 

Park Narodowy Grand Canyon

 

Wielki Kanion położony w północno-zachodnim stanie Arizona (w południowo-zachodniej części kraju) jest prawdopodobnie najbardziej znanym miejscem przyrody w Stanach Zjednoczonych. Ten niezwykły kanion jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych ze względu na czerwone skały odsłaniające miliony lat historii geologicznej (a także wspaniałe wschody i zachody słońca, które przyciągają rzesze turystów przez cały rok).

 

Do najbardziej znanych miejsc widokowych należą: Mather Point, stacja obserwacyjna Yavapai oraz Desert View Watchtower. Warto równie zwiedzić Lipan Point, z którego rozpościera się szeroki widok na kanion oraz rzekę Colorado River. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wędrówkę szlakiem kanionu, przejażdżkę na ośle czy po prostu podziwianie scenerii z krawędzi przepaści (bądź ostrożna!), bez wątpienia zachwycisz się pięknymi widokami. Najlepszą częścią natury jest zdolność wzbudzania zachwytu i zaskoczenia u tych, którzy jej szukają. To jedna z niewielu rzeczy, które mogą sprawić, że człowiek spokornieje i przypomni sobie, jak wielka i wiekowa jest Ziemia. Nigdzie indziej uczucie to nie jest większe niż w Grand Canyon.

 

Park Narodowy Yosemite

 

Park Yosemite usytuowany w kalifornijskich górach Sierra Nevada to bez wątpienia perła zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Słynie z olbrzymich, starych sekwoi i pięknych szlaków turystycznych, dlatego też Yosemite to marzenie każdego miłośnika przyrody. Popularnym miejscem dla zwiedzających jest Tunnel View – kultowy widok na wysoki szczyt Bridalveil Fall oraz granitowe klify El Capitan i Half Dome. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą aparat i mieć szansę na zrobienie idealnego ujęcia na Instagram.

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

 

W wiosce Yosemite znajdziesz sklepy, restauracje, zakwaterowanie, Muzeum Yosemite i galerię Ansel Adams, gdzie możesz podziwiać piękne czarno-białe zdjęcia okolicy zrobione przez słynnych fotografów. Poznawanie prawie 1200 mil kwadratowych przyrody parku Yosemite może Ci zająć kilka dni. Uważaj na występujące tam dzikie zwierzęta. Jeśli kochasz zwierzęta, będziesz zachwycona różnorodnością gatunków występujących w ich naturalnym środowisku w Yosemite.

 

Park Narodowy Badlands

 

Ten park narodowy znajduje się w Dakocie Południowej, środkowo-północnym stanie. Słynie ze spektakularnych krajobrazów charakteryzujących się warstwowymi formacjami skalnymi, stromymi kanionami i wysokimi szczytami. Jeśli odwiedzisz Badlands, prawdopodobnie spotkasz bizony, muflony i psy preriowe.

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

Badlands ma surowy rodzaj piękna – w końcu jest znany z najbogatszych wykopalisk na świecie! Naukowcy odkryli skamieniałości starożytnych ssaków, takich jak tygrys szablozębny, który mieszkał niegdyś na terenie parku. Aby podziwiać jedne z najpiękniejszych skamieniałości w Stanach Zjednoczonych, wybierz się na Szlak Eksponatów Fossil – ścieżkę z odkrytymi skamieniałościami znalezionymi w parku. Pamiętaj, żeby przejechać Badlands Loop Road (Highway 240), która oferuje malownicze krajobrazy idealne na piękne zdjęcia.

 

Park Narodowy Yellowstone

 

Ten wyjątkowy rezerwat przyrody jest tak rozległy, że obejmuje 3 stany! Większa część z 3500 mil kwadratowych dzikiej przyrody znajduje się w stanie Wyoming (na szczycie wulkanicznego punktu zapalnego, właśnie tak!), ale park rozciąga się też na stany Montana i Idaho.

 

Yellowstone wyróżnia się tym, że był to pierwszy park narodowy na świecie. Znajdziesz w nim piękne widoki oraz setki gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzie, wilki, bizony, łosie i antylopy. Zwiedzenie parku Yellowstone może zabrać Ci co najmniej tydzień – jest tu tyle spektakularnych kanionów, górskich rzek, bujnych lasów, gorących źródeł, gejzerów (z których najsłynniejszy to Old Faithful). Jeśli chcesz odkrywać góry, lasy i jeziora, a także obserwować teatr świata przyrody, park Yellowstone jest dla Ciebie.

 

Park Narodowy Acadia

 

Acadia to jeden z najpiękniejszych parków narodowych (i jedyny na wschodnim wybrzeżu). Położony jest na wybrzeżu Atlantyku na powierzchni 47.000 akrów, głównie na Mount Desert Island w zatoce Maine. Jest wyjątkowy ze względu na lasy, skaliste plaże i erozyjne granitowe szczyty takie jak góra Cadillac – najwyższy punkt na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ciekawostka: W okresie od października do marca góra Cadillac jest pierwszym miejscem w Stanach, w którym wschodzi słońce. Każdego roku tysiące turystów wspinają się na najwyższy szczyt parku Acadia, żeby złapać pierwsze promienie słońca.

 

Jeśli jedziesz do parku Acadia, wybierz się na jednodniową wycieczkę i zatrzymaj się w Jordan Pond House, aby spróbować pysznych popover z dżemem i herbatą. Spędź trochę czasu w nadmorskim miasteczku Bar Harbor z licznymi restauracjami i sklepami. Pomyśl o zamówieniu homara z Maine!

 

Park Narodowy Bryce Canyon

 

Bryce Canyon, położony w południowym stanie Utah, jest rozległym rezerwatem przyrody znanym ze szkarłatnych „bajecznych kominów” – formacji skalnych w kształcie iglic. Jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych, które miłośnicy przyrody muszą koniecznie zobaczyć.

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

Główna droga parku narodowego Bryce Canyon jedzie przez ogromny Bryce Amphitheater – depresję wypełnioną „bajecznymi kominami” położoną poniżej szlaku turystycznego Rim Trail. Jeśli szukasz pięknych miejsc i punktów kontemplacyjnych, odwiedź Sunrise Point, Sunset Point, Inspiration Point, a nawet Bryce Point. Postaraj się tam dotrzeć o świcie lub o zmierzchu, aby podziwiać najpiękniejsze widoki.

 

Great Smoky Mountains

 

Great Smokies należą do najbardziej malowniczych gór w Stanach Zjednoczonych. Łańcuch ten rozciąga się wzdłuż granicy Tenessee i Karoliny Północnej na południowym wschodzie kraju. Są one częścią słynnych gór Appalachian i Pasma Błękitnego.

 

Great Smoky Mountains to niesamowity naturalny klejnot położony na obszarze często pomijanym przez odwiedzających. Znany jest na całym świecie z różnorodności zwierząt i roślin, piękna starożytnych gór i pozostałości kultury górskiej południowych Appalachów. Są między innymi miejscem narodzin Dolly Parton – ikony muzyki country.

 

Park Narodowy Everglades

 

Park narodowy Everglades to tereny bagienne położone na dalekim południu stanu Floryda. Tworzą naturalny rezerwat przyrody o powierzchni 1,5 miliona akrów i często jest porównywany do wolno płynącej, trawiastej rzeki. Everglades składa się z nadmorskich namorzyn, bagien i lasów sosnowych, które sprawiają, że nie przypomina żadnego innego rezerwatu przyrody w kraju!

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

Everglades na Florydzie są domem dla setek gatunków zwierząt, w tym zagrożonego żółwia skórzastego, krokodyla amerykańskiego, pantery florydzkiej i manatów z Indii Zachodnich. Ten wyjątkowy park został uznany za międzynarodowy skarb, jest chroniony jako miejsce dziedzictwa narodowego i nazwano go „Mokradłem o międzynarodowym znaczeniu”. To miejsce obowiązkowe do odwiedzenia!

 

Rocky Mountains

 

To pasmo górskie jest bez wątpienia najbardziej popularne w całej Ameryce Północnej. Rozciąga się na długości 3000 mil od Kanady aż do kilku amerykańskich stanów: Idaho, Montana, Wyoming, Kolorado, a nawet zahacza o Nowy Meksyk. Oferuje swoim gościom spektakularną dziką przyrodę, rozmaite dzikie zwierzęta i piękne górskie jeziora.

10 pięknych wycieczek przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych

W Kolorado możesz odwiedzić Park Narodowy Rocky Mountain, który odwiedzają każdego roku niezliczone rzesze turystów szukających rocznej dawki dzikiej przyrody. Poświęć trochę czasu na spacer po malowniczym Szlaku Ridge Road, 48-milowej drodze, która osiąga wysokość 12.183 stóp i zachwyca spektakularnymi widokami.

 

Jezioro Michigan

 

Jezioro Michigan to jedno z pięciu największych jezior w Ameryce Północnej i jedyne położone w całości w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia wynosi 22.300 mil kwadratowych. Obejmuje wiele wysp, zwłaszcza tych na archipelagu Beaver, do których można dotrzeć łodzią lub samolotem. Wielu turystów odwiedza wyspę Beaver ze względu na wspaniały widok na otaczające jezioro i naturalne środowisko.

 

Plaże jeziora Michigan obejmują też kilka dużych wydm. Niektóre z nich zobaczysz w Gillette Sand Dune Visitor Center. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki na jezioro. Możesz tam podziwiać wystawy i dowiedzieć się o programach przyrodniczych, które wyjaśniają, jak ważny jest teren Wielkich Jezior i jego rolę jako naturalnego źródła dla kraju.

Mandy Cook
Mandy Cook