5 reasons I chose to become an au pair

5 powodów, dla których zostałam au pair

Zostanie au pair w USA było najlepszą decyzją w moim życiu.

Czy znasz to uczucie, gdy c-o-d-z-i-e-n-n-i-e wstajesz zanim zadzwoni budzik? I tak przez kilka tygodni? Niektórzy tego nie lubią, ale mnie to spotkało cztery miesiące temu. Uczucia, które mi wtedy towarzyszyły były za każdym razem takie same: byłam podekscytowana. To takie uczucie, gdy wiesz, że czeka Cię jakiś duży projekt i nie możesz się go doczekać!

 

Przede wszystkim, zawsze uważałam, że osoby, które decydują się na zamieszkanie za granicą są odważne i pewne siebie, ponieważ to decyzja zmieniająca życie i ujawniająca ogromny rozwój osobisty. Pozostawiają w tyle swoją strefę komfortu, rodzinę, przyjaciół, czasami też pracę po to, żeby doświadczyć czegoś zupełnie innego. Moja babcia zawsze mówiła, że to prawdziwy przykład ODWAGI.

Pomysł programu wymiany kulturowej chodził mi po głowie już od wtedy, gdy moi znajomi i kuzynowie wyjechali za granicę. Wtedy pomyślałam: „Mój Boże, chciałabym też to zrobić! Chciałabym poprawić mój angielski. Chciałabym studiować coś związane z dziennikarstwem — moją pasją. Chciałabym poznać inną kulturę. Chciałabym przeżyć coś niepowtarzalnego”.

 

Dzięki programowi au pair moje marzenia się spełniły.

 

Być może spytasz: „Ale Marilia, skąd wiedziałaś, że chcesz zostać au pair?” Podam Ci 5 powodów, które Cię zachęcą i zmotywują do tego samego!

 

Powód 1: Czas trwania

Mieszkając za granicą, masz wystarczająco dużo czasu, żeby poznać nową kulturę i zwyczaje, przyzwyczaić się do języka i poczuć się częścią tego kraju. Niektórzy wyjeżdżają na program wymiany na tydzień, inni na trzy lub sześć miesięcy, żeby studiować lub pracować. To zależy od Ciebie. Jednak, jeśli Twoim celem jest doskonalenie  języka angielskiego, im więcej masz kontaktu z językiem, tym lepiej.

 

Zawsze się zastanawiałam, ile powinien trwać mój program wymiany, ponieważ myślałam, że będzie mi trudno rozstać się z rodziną i przyjaciółmi i zostawić moją pracę. Wtedy pewnego cudownego dnia moja przyjaciółka powiedziała: „Czas ucieka, a życie możesz przeżyć tylko raz Marilia”. Gdy teraz o tym myślę, dwanaście miesięcy (lub dłużej) to idealny czas mieszkania z rodziną goszczącą, ponieważ możesz zrealizować mnóstwo celów. Pierwszy punkt dla programu au pair!

 

Powód 2: Korzyści finansowe

Gdy zaczynasz szukać programu wymiany, napotkasz na wiele przeszkód. Jedną z nich są PIENIĄDZE. Spakowanie swoich rzeczy i wyjazd w świat może być tak drogi, że często ludzie rezygnują ze spełniania swoich marzeń.

 

Martwiłam się tym, ponieważ mimo tego że miałam pieniądze, nie chciałam wydawać ogromnej kwoty na —jak mi się wtedy wydawało — tak krótki okres czasu (12 miesięcy). Na początku nie chciałam odchodzić z pracy, żeby spełnić to marzenie. Dlatego też miałam wątpliwości co do długości programu. Pamiętaj, że krótsze programy są droższe.

 

Oto najważniejszy powód, dla którego uważam, że program au pair jest najlepszy. Aby otrzymać wizę i paszport, płacisz tylko określone podatki Cultural Care poza własnymi wydatkami. Wszystkie inne opłaty, w tym bilet lotniczy, pokój i wyżywienie, a także tydzień w ośrodku szkoleniowym w Nowym Jorku, zostaną zapłacone za Ciebie. Drugi punkt dla programu!

 

Powód 3: Praca i studia

Mieszkając za granicą, musisz mieć pieniądze, żeby podróżować i kupować różne rzeczy. Zarabianie pieniędzy znajduje się na samej górze listy dla wielu ludzi. Dla mnie też tak było. Nie chciałam być zależna finansowo przez kilka miesięcy (lub lat) od moich rodziców. To jest dopiero PUNKT dla programu au pair w Stanach Zjednoczonych!

 

Ten trzeci powód uzupełnia poprzedni powód dotyczący korzyści finansowych. Płacisz za program au pair, ale dostaniesz te pieniądze z powrotem, ponieważ będziesz się opiekować dziećmi i zarabiać pieniądze! Otrzymasz tygodniową wypłatę zależną od przepracowanych godzin. W Stanach Zjednoczonch możesz pracować do 45 godzin tygodniowo, a w Europie tylko do 30 godzin w tygodniu.

 

Ale to nie wszystko. Będąc au pair, masz okazję studiować na lokalnym uniwersytecie lub college’u, a Twoja rodzina goszcząca pomoże Ci opłacić stypendium do 500 dolarów.

 

Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego, znajdziesz mnóstwo szkół i kościołów, które oferują darmowe lekcje! Najlepsze jest jednak to, że będziesz spędzać z Amerykanami około 8 godzin dziennie, co jest najlepszym sposobem na naukę. Uczysz się NA ŻYWO!

 

Tylko o tym pomyśl: czy nie warto?

 

Powód 4: Dzieci

Jeśli kochasz dzieci, Twoje życie właśnie stało się łatwiejsze.

 

Bycie au pair oznacza, że będziesz mieszkać z dziećmi rodziny goszczącej i się nimi opiekować. To będzie Twój obowiązek, na który poświęcisz najwięcej czasu. Dlatego też musisz kochać dzieci i być gotowa pełnić rolę ich opiekuna! Ty będziesz osobą dorosłą odpowiedzialną za nie, gdy ich rodziców nie będzie w pobliżu. Musisz być odpowiedzialna i mieć doświadczenie w opiece nad dziećmi.

 

Pracowałam dwa lata w szkole. Wraz z moimi współpracownikami byłam odpowiedzialna za ponad 400 dzieci każdego dnia. Nauczyłam się wykorzystywać moją wiedzę i doświadczenie, żeby pomagać dzieciom w ich codziennych wyzwaniach.

 

Mieszkając z nimi, stworzycie wspólnie silne więzi. Dlatego musisz wybrać odpowiednią rodzinę goszczącą. Będziesz się z nimi bawić, zabierać do kina, jeść posiłki i ogólnie będziesz dla nich najfajniejszą starszą siostrą czy bratem!

 

Powód 5: Wakacje, podróże i przyjaciele

Ostatni powód to Twój wolny czas. W trakcie programu au pair, oprócz tygodniowego wynagrodzenia, stypendium i mieszkania z rodziną goszczącą, otrzymujesz również dwa tygodnie płatnego urlopu.

 

Co z nim zrobisz? Proponuję PODRÓŻE! Pamiętaj, żeby podróżować z przyjaciółmi! Oni sprawią, że Twój rok będzie jeszcze lepszy i odkryjesz zupełnie inny świat.

 

Nie musisz czekać na urlop, żeby podróżować. Weekendowe wyjazdy też są super. Zrób listę rzeczy, które chcesz zrobić, i miejsc, które chcesz chcesz odwiedzić w Stanach Zjednoczonych. Spędzaj ze swoimi znajomymi jak najwięcej czasu i spraw, żeby ten rok był NIEZAPOMNIANY!

 

Wiem. Planujesz zrobić duży krok. Gdy ja byłam w tym miejscu, w którym jesteś Ty teraz, miałam mnóstwo pytań i szukałam wszędzie jakiś wskazówek. Co powinnam zrobić? Na jak długo? Gdzie?

 

Pomogła mi moja kuzynka. Ona zainspirowała mnie do zostania au pair, ponieważ sama była au pair. Zachęcała mnie i pomogła zrobić to samo. Nauczyła mnie, jak wybrać najlepszą rodzinę. Dała mi wskazówki, jak wykonywać dobrze moją pracę, jak zrozumieć inną kulturę itd.

 

Dlatego też chciałabym Cię zainspirować tak, jak ona mnie zainspirowała. To było moje najlepsze doświadczenie i chcę, żeby cały świat się o tym dowiedział!