Wskazówki na Black Friday

Złap najlepsze okazje na świąteczne zakupy w tym roku!

Możesz w to wierzyć lub nie, ale zwrot „Black Friday” zaczęto powszechnie używać dopiero na początku roku 2000. Jednak jego miejsce w roku kalendarzowym (dzień po Święcie Dziękczynienia) i znaczenie jako początku amerykańskiego świątecznego okresu zakupowego znane jest od 1952 roku!

 

Najwcześniejsza wzmianka o Black Friday w odniesieniu do zakupów po Święcie Dziękczynienia sugeruje, że termin ten powstał w Filadelfii ok. 1961 roku, gdzie miał opisywać duży i uciążliwy ruch pieszy i samochodowy, który miał nastąpić dzień po święcie. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci zwrot ten stał się bardziej rozpowszechniony. Popularne wyjaśnienie jest takie, że Black Friday reprezentuje moment w roku kalendarzowym, w którym handlowcy zaczynali osiągać zysk, czyli ich przychody zapisywane do tej pory na czerwono (co znaczyło, że tracili pieniądze) zaczynały być zapisywane na czarno (czyli zaczynali zarabiać pieniądze).

 

Black Friday dzisiaj to dzień, w który wiele sklepów otwiera się bardzo wcześnie (czasem już o północy) i oferuje promocje! Jest to najbardziej ruchliwy dzień zakupów w Stanach Zjednczonych od 2005 roku i nic nie wskazuje na jego spowolnienie!

 

Wybierasz się w tym roku na zakupy w Black Friday? Przeczytaj nasze porady, jak ominąć tłumy i zdobyć najlepsze rabaty!

Tips for Black Friday Shopping

Zacznij wcześnie

 

Kiedyś Black Friday wyglądało tak, że przeglądało się niedzielną gazetę, żeby sprawdzić, który sklep ma najlepszą ofertę. Jednak te czasy minęły! Wydarzenie przekształciło się w miesiąc promocji i rabatów, a sprzedawcy online regularnie dostosowują swoje ceny.

 

Kluczem do wyboru właściwej oferty jest wiedza, a to oznacza śledzenie ofert przed Black Friday. Im wcześniej zaczniesz, tym większą masz szansę na zaoszczędzenie dużej gotówki.

 

Odrób pracę domową

 

Nie idź — powtarzam NIE idź —na zakupy w Black Friday nieprzygotowana. Przejrzyj reklamy (w gazetach i online) najwcześniej jak to możliwe, a zwłaszcza w weekend przed Świętem Dziękczynienia. Duzi sprzedawcy tacy jak Best Buy, Target i Walmart oferują ogromne rabaty, ale to Ty musisz się przez nie przekopać i je znaleźć.

 

Na szczęście dzisiaj istnieje mnóstwo stron internetowych poświęconych Black Friday, na których możesz znaleźć wcześniej reklamy na Black Friday.  Sprawdź bestblackfriday.com, theblackfriday.com i dealnews.com. Możesz też się zapisać na ich listę mailingową, żeby otrzymywać powiadomienia, gdy pojawią się nowe oferty!

 

Bądź obecna w mediach społecznościowych

 

Marki, które lubisz, często umieszczają powiadomienia i reklamy na Black Friday w mediach społecznościowych. Sprawdź profile ulubionych sprzedawców na Facebooku, Twitterze i Instagramie i skorzystaj z ich ofert i promocji. Co więcej, sprzedawcy często nagradzają klientów, którzy klikają „Lubię to” czy „Obserwuj” specjalnymi rabatami lub ofertami.

 

Oczywiście udostępnianie postów w mediach społecznościowych to świetny sposób, żeby o nowościach Black Friday poinformować swoich znajomych. Im więcej informacji o zakupach zbierzesz, tym lepsze będą Twoje zakupy!

 

Trzymaj się budżetu 

 

Może to wydawać się łatwe, ale nie jest. Wyprzedaże z okazji Black Friday  — zwłaszcza specjalne promocje na drzwiach, które są dostępne w ograniczonych ilościach — mają skierować Cię do sklepu, żeby sprzedawca mógł Ci sprzedać coś innego. I prawdę mówiąc, gdy już jesteś w sklepie, łatwo możesz się poczuć podekscytowana z powodu kupowania rzeczy po obniżonych cenach.

Nie ulegnij presji sprzedawców w Black Friday! Zdecyduj wcześniej, ile chcesz wydać na zakupy w Black Friday  i tego się trzymaj. Postaraj się oprzeć impulsywnemu kupowaniu, a zamiast tego trzymaj się ofert, które już znasz. Jednym ze sposobów na to jest zostawienie karty kredytowej w domu, a zabranie ze sobą tylko gotówki. Pomaga to w samokontroli.

 

Poznaj zasady sklepów

 

Polecamy wcześniejsze zapoznanie się z zasadami dotyczącymi wyrównywania ceny i zwrotów. Zasada wyrównywania ceny to świetna taktyka na zakupy w Black Friday . Jeśli sklep uzna niższą cenę (a Ty dokonałaś wcześniej rozeznania, żeby znaleźć niższe ceny gdzieś indziej), zaoszczędzisz pieniądze! Niektóre sklepy jednak wstrzymują wyrównywanie cen w tym pracowitym dniu, więc nie daj się zaskoczyć. Przeczytaj informacje pisane drobnym drukiem, ponieważ przygotowany klient to sprytny klient!

Mandy Cook
Mandy Cook