5 sposobów na zbudowanie wspaniałej relacji z mamą goszczącą

5 sposobów na zbudowanie wspaniałej relacji z mamą goszczącą

Wskazówki, jak zbudować silną więź z rodziną goszczącą.

Mamyi goszczące mogą być świetnym źródłem wsparcia i porady dla au pair. Znają one swoje dzieci, swój kraj i swój dom lepiej niż ktokolwiek inny! Mamy goszczące mogą też być dobrymi przyjaciółkami i powierniczkami w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. W razie potrzeby wysłuchają, doradzą i pomogą cieszyć się małymi chwilami, które sprawiają, że Twój pobyt w Stanach Zjednoczonych będzie wyjątkowy.

 

Chcemy, aby nasze au pair zbudowały ze swoimi mamami goszczącymi jak najlepszą relację. Dlatego też zebraliśmy 5 sposobów na stworzenie trwałej więzi z Twoją drugą mamą w Stanach Zjednoczonych:

 

1. Zaangażuj się jak najwcześniej

 

Budowanie silnej relacji zaczyna się już w procesie rozmów kwalifikacyjnych. Na początku poświęć trochę czasu, żeby poznać swoją potencjalną mamę goszczącą, ponieważ w ten sposób stworzysz podstawy do rozwijania tej relacji. Zalecamy, abyś przeprowadziła co najmniej 3 rozmowy z rodziną już na wczesnym etapie dopasowywania. Pierwszą rozmowę poświęć na to, żeby zdecydować czy lubisz tę rodzinę, czy nie! Spytaj samą siebie: „Czy nasze osobowości do siebie pasują? Czy chcę z nimi mieszkać? Czy chcę z nimi jadać kolację każdego wieczoru przez cały rok?” Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, czas pomyśleć o drugiej i trzeciej rozmowie, aby poznać ich jeszcze lepiej.

 

Pamiętaj, że zanim pojedziesz do Stanów Zjednoczonych i poznasz swoją mamę goszczącą na żywo, może upłynąć kilka tygodni lub miesięcy. Ważne jest więc, żebyś podtrzymywała kontakt z rodziną goszczącą i lepiej się poznawałi. Im częściej będziesz w kontakcie ze swoją przyszłą rodziną tym swobodniej będziesz się czuła, gdy dotrzesz do swojego drugiego domu w Stanach Zjednoczonych! Celem jest to, żebyś nie traktowała swojej rodziny goszczącej jak obcych ludzi gdy przyjedziesz do ich domu. Powinnaś się cieszyć na spotkanie z nimi!

 

2. Komunikuj się otwarcie

 

Otwarta i szczera komunikacja jest ważną częścią budowania bliskiej relacji z mamą goszczącą. Bardzo ważne jest, żebyś mogła podzielić się z mamą goszczącą swoją opinią. Pamiętaj, że rodzina goszcząca również powinna udzielić Ci szczerej opinii! Pamiętaj: nikt nie czyta w myślach. Aby rozwijać się i doskonalić w roli i obowiązkach au pair, musisz regularnie komunikować się ze swoją mamą goszczącą w szczery i twarty sposób.

 

Szczególnie ważne jest, aby poinformować mamę goszczącą już na samym początku o tym, co się sprawdza, a co nie. W ten sposób rodzina będzie mogła wprowadzić zmiany lub porozmawiać o problemach, które mogą się pojawić. Jeśli masz sugestie, jak lepiej się opiekować dziećmi albo pomysły, które ułatwią życie Tobie i Twojej rodzinie, mów o tym! Twoja mama goszcząca wybrała Cię z jakiegoś powodu i szanuje Twoją opinię. Dzielenie się swoimi myślami i uczuciami z rodziną goszczącą doda wartości Twojej relacji z rodziną i pozwoli na łatwiejszą komunikację w przyszłości. Twój wkład od samego początku pozwoli na ustalenie zasad i harmonogramu, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Przygotuje też Ciebie i Twoją mamę goszczącą na udany wspólny rok!

 

3. Planuj z wyprzedzeniem

 

Jako au pair, Twoim pierwszym i najważniejszym obowiązkiem jest opieka nad dziećmi. Jednak inną bardzo ważną częścią życia au pair jest poznawanie amerykańskiej kultury i podróżowanie po całym kraju! Aby ułatwić życie sobie i swojej mamie goszczącej, planuj z wyprzedzeniem swoje podróże. Jeśli są rzeczy, które chcesz zrobić, i miejsca, które chcesz odwiedzić, powiedz o tym swoim rodzicom goszczącym! Będą Cię wspierać i prawdopodobnie pomogą Ci się tam dostać. W końcu oni też są podekscytowani tym, że mogą dzielić się z Tobą swoją kulturą. Jeśli chcesz wziąć wolne w określony weekend lub w określonym miesiącu, powiedz im o tym jak najszybciej. Dzięki temu oni będą mieli czas na poszukanie zastępczej opiekunki do dzieci, a Ty – czas na zaplanowanie podróży!

5 sposobów na zbudowanie wspaniałej relacji z mamą goszczącą

Wiele mam goszczących robi co w ich mocy, aby zachować elastyczność w planowaniu i umożliwić au pair korzystanie z każdej okazji do poznawania miejsc ze swojej podróżniczej listy marzeń w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście w zamian mamy goszczące też oczekują elastyczności w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Wzajemne szanowanie swoich harmonogramów może okazać się bardzo pomocne. Najważniejszą rzeczą jest zrobić wszystko, żeby ustalić harmonogram, który będzie korzystny dla obydwu stron oraz pomyśleć o tym, co wspaniałego chcesz zrobić jako au pair i kiedy!

 

4. Proś o pomoc

 

Bycie au pair oznacza przystosowywanie się do nowych sytuacji: nie tylko dostosowanie się do nowego kraju i kultury, ale też do wszelkich zmian i trudności związanych z harmonogramem i programem dzieci w ciągu całego roku. Zamknięcie szkoły, zajęcia pozalekcyjne, choroby czy opady śniegu – wszystko może być przeszkodą w planach au pair i rodziny goszczącej. Rozwiązanie? Poproś o pomoc. Nawet najbardziej doświadczony opiekun musi czasami poprosić o pomoc. Nie bój się pójść do swojej mamy goszczącej, wytłumaczyć sytuację i poprosić o radę, jak postępować. Będzie Ci wdzięczna za to, że to zrobiłaś i z chęcią udzieli Ci wsparcia.

 

Prośby o pomoc wykraczają daleko poza kwestie związane z samym harmonogramem. Wiele au pair prosi rodziców goszczących o pomoc w sprawie odrabiania zadań domowych dzieci. Twoja mama goszcząca nie chce, żebyś męczyła się z odrabianiem zadań amerykańskiej szkoły, których nie rozumiesz, a zdecydowanie woli, żebyś spędzała czas, robiąc rzeczy, które przyniosą korzyści i wzbogacą życie jej dzieci. I oczywiście prawie wszystkie au pair proszą o pomoc w zrozumieniu amerykańskiego stylu życia. W obcym środowisku, niezwykle ważne jest, abyś mogła polegać na swoich rodzicach goszczących), gdy uczysz się żyć jak lokalsi.

 

5. Baw się

 

Jako au pair będziesz pracować i opiekować się dziećmi rodziny goszczącej. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się przy tym bawić! Możesz zbudować wspaniałą, ciepłą relację z rodziną goszczącą na całe życie. Dobra relacja pomiędzy rodziną goszczącą a au pair polega na wzajemnym interesowaniu się swoim życiem i cieszeniu się wspólnymi chwilami. Może to również oznaczać wspólne podróżowanie po okolicy lub wakacje w nieznanym miejscu!

 

Pamiętaj jednak, że rodzina goszcząca nie jest odpowiedzalna za Twojej osobiste szczęście. Do Ciebie należy nawiązywanie nowych znajomości, szukanie hobby i doświadczeń. Ty musisz znaleźć to, co lubisz robić w Stanach Zjednoczonych, i robić to najczęściej jak to możliwe! Aby mieć dobre relacje z rodziną goszczącą, musisz wiedzieć, kiedy spędzać czas razem, a kiedy osobno. Jeśli chcesz spędzić wieczór ze swoimi nowymi znajomymi au pair, to dobrze! Twoja rodzina goszcząca chce, żebyś się dobrze bawiła w wybrany przez Ciebie sposób. Kluczem do silnej więzi z mamą goszczącą i pozostałą rodziną jest znalezienie odpowiedniej równowagi między przyjemnością z bycia razem a szacunkiem dla potrzeb drugiej osoby. Na pewno chcesz, aby czas spędzony w programie au pair był pełen zabawy i wspaniałych wspomnień. Twoja mama goszcząca może Ci pomóc stworzyć wyjątkowe doświadczenie jako au pair!

 

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o mamamach goszczących?

Przeczytaj historię Priyi, mamy goszczącej z Los Angeles!

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Tutaj Cultural Care Au Pair! Wierzymy, że wymiana kulturowa zmienia świat na lepsze – i dlatego naszą misją jest pomoc au pair w przeżyciu niesamowitego doświadczenia w USA. Na codzień pomagamy au pair w wyjazdach i odkrywaniu siebie w USA, ale wtedy kiedy mamy chwilę wolnego to prawdopodobnie zajadamy się słodyczami z całego świata i pijemy duże ilości kawy.