Dlaczego warto spędzić rok za granicą

Dlaczego warto spędzić rok za granicą

Dowiedz się, jak roczna przerwa w nauce zmieni Twoje życie!

Gdy przeglądałaś ostatnio portale społecznościowe, zauważyłaś, że wypełnili oni Twoją tablicę kolorowymi zdjęciami z podróży, pokazującymi jak szybko dostosowali się do nowej kultury – tak jakby się tam urodzili…Kto? Twoi znajomi, koledzy z klasy i krewni, którzy bawią się w najlepsze, spędzając roczną przerwę na drugim końcu świata. Praca i podróże za granicą to jeden z najgorętszych trendów podróżniczych. 

 

Wiesz, że wiele tracisz, gdy obserwujesz jak wiele radości mogą przynieść pracujące wakacje. Ale czy wiesz, co dokładnie tracisz? Co by było w tym dla Ciebie? Wszyscy uczestnicy programu gap year zgadzają się co do jednego: to zmieni Twoje życie. Jak? To pytanie zadaliśmy byłym i obecnym au pair w Stanach Zjednoczonych, którzy biorą udział w najbardziej kompletnym i najbardziej satysfakcjonującym programie gap year na rynku. Dowiedz się, co mieli do powiedzenia i zacznij się przygotowywać na własną przygodę za granicą! 

 

Dojrzejesz i rozwiniesz umiejętności, których nie podejrzewałaś, że masz 

 

Decydując się na spędzenie roku za granicą, dajesz sobie szansę na stanie się osobą, którą chcesz być, ale także stanie się silniejszą, dzięki tylu nowym, niespodziewanym doświadczeniom. Staniesz się specjalistką w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami w obcym środowisku, dowiesz się mnóstwo rzeczy o sobie i o świecie, wrócisz do domu z nowymi umiejętnościami, które przydadzą Ci się w Twojej karierze zawodowej. Wszystko to wyróżni Twoje CV na tle innych. Przeczytaj, jak doświadczenie zdobyte za granicą zmieniło Vanessę: 

 

Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się strefa komfortu” – żaden cytat nie mógłby lepiej oddać mojego doświadczenia w USA niż ten. Dojrzałam jako człowiek, rozwinęłam umiejętności, których wcześniej nie miałam, stałam się bardziej cierpliwa, uprzejma i świadoma siebie. Byłam w miejscach, o których nawet mi się nie śniło, zorganizowałam wakacje, poradziłam sobie z trudnymi sytuacjami i rozwiązałam problemy, które wydawały się nierozwiązalne. Zostanie au pair to była najlepsza decyzja, jaką podjęłam” – Vanessa, au pair z Nowego Jorku. 

 

Pokonasz swoje lęki 

 

Wyruszenie na roczną podróż do obcego kraju może być przerażające: czy sobie tam poradzisz? Czy uda Ci się pokonać tęsknotę za domem, dostosować do nowej kultury i nowego języka, podołać nowym obowiązkom i nawiązać nowe znajomości? Wykonanie tego olbrzymiego kroku poprzez wyjazd za granicę oznacza, że odpowiadasz „tak” na wszystkie te pytania i uczysz się ufać sobie, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Spędzenie roku za granicą jest najlepszym sposobem na podniesienie pewności siebie. Nie zawsze będzie łatwo, ale rok później nie będziesz nawet pamiętać, czym jest strach: 

 

„Gdy przyjechałam do USA po raz pierwszy, nie czułam się pewnie z językiem. Mimo że znałam język angielski na poziomie średniozaawansowanym, bałam się niepowodzenia. Moja rodzina goszcząca okazała się bardzo pomocna i wspierała mnie. Jednak po kilku miesiącach zrozumiałam, że tylko ja mogę rozwiązać ten problem. Musiałam zaufać sobie i przestać się bać. Dzisiaj stosuję tę zasadę w każdej trudnej sytuacji, z którą się spotykam… „Mam to!” To najważniejsza rzecz, której nauczyłam się o sobie w kwestii radzenia sobie z życiem” – Nathalia, au pair z Tennessee. 

 

Poznasz świat 

 

Niedrogie zakwaterowanie i codzienne loty do różnych miejsc świata sprawiają, że dzisiaj nie mamy już wymówek, żeby nie podróżować. Nie ma nic lepszego niż roczna przerwa na inteligentne podróżowanie: nie tylko zobaczysz zabytki, ale też poznasz kraj i jego różnorodność, będziesz podróżować jak miejscowi i nauczysz się kilku rzeczy o planowaniu budżetu. 

 

„Mieszkanie w Kolorado i podróżowanie po Stanach Zjednoczonych to najlepsze doświadczenie w moim życiu! Podczas mojej dwuletniej przygody jako au pair odwiedziłam 21 stanów i zobaczyłam, co USA ma do zaoferowania. Każdy stan ma własny urok i w każdym jest coś pięknego do zobaczenia. 

 

Co tydzień oszczędzałam połowę mojego wynagrodzenia, dzięki czemu mogłam jeździć z przyjaciółmi na wiele weekendowych wycieczek lub podróży samochodem. Kolorado i pobliskie okolice są piękne i oferują wspaniałe krajobrazy. Dlatego też podczas podróży samochodem mogłam z łatwością zwiedzić wiele miejsc. Moim ulubionym zajęciem było odkrywanie parków narodowych i ich zachwycających widoków! Lubiłam też jeździć do dużych miast takich jak Nowy Jork, San Francisco, Chicago, Boston czy Seattle. Są one tak ogromne, że sprawiają wrażenie, jakbyś grała w filmie” – Swaantje, au pair z Kolorado. 

 

…i chcesz podróżować jeszcze więcej! 

 

Jakie są skutki uboczne podróżowania przez cały rok (oprócz świetnego spędzania czasu)? To, że chcesz jeszcze więcej. Więcej przygód, więcej niesamowitych miejsc do odwiedzenia, więcej ludzi do poznania i więcej szans na poznawanie siebie. Rok za granicą może być w rzeczywistości tylko początkiem Twojej podróży! 

 

„Jako au pair byłam w miejscach, o których nawet nie śniłam. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi i doświadczyłam wiele różnych kultur. Mam wrażenie, że świat ma doskonały rozmiar, żebym mogła go odkrywać. Uczę się czegoś nowego o sobie w każdej podróży. Nauczyłam się robić plany, mieć cel i oszczędzać pieniądze, ponieważ to jeszcze nie koniec mojego odkrywania świata!” – Nathaliaau pair z Tennessee. 

 

Poprawisz swoje umiejętności językowe 

 

Życie przez rok jak lokalni mieszkańcy to najlepsza okazja do poprawy swoich umiejętności językowych. Zapomnij o nudnych zajęciach i pracach domowych. Nabędziesz płynności językowej bardzo naturalnie (można powiedzieć prawie bez wysiłku). Będziesz otoczona językiem przez cały czas – będziesz w nim rozmawiać ze znajomymi i z baristą w ulubionej kawiarni! Au pair Thomas z pewnością wykorzystał swój czas w USA w najlepszy sposób: 

 

„Od kiedy wróciłem do domu po zakończeniu mojej przygody jako au pair, ciągle słyszę wokół, jak bardzo się zmieniłem i dojrzałem dzięki temu doświadczeniu. Poprawiłem swój angielski, co mi bardzo pomogło w mojej karierze. Obecnie studiuję język angielski, żeby zostać nauczycielem. Nareszcie mogę przejść na angielski bez wahania oraz zaimponować innym moimi umiejętnościami mówienia” – Thomas, au pair z Pensylwanii. 

 

Poznasz ludzi z całego świata 

 

Czy chcesz poznawać nowych ludzi i dzielić się z nimi tymi niesamowitymi momentami, ekscytującymi odkryciami i małymi przeszkodami, które będą częścią Twojego doświadczenia podczas roku za granicą? Nie obawiaj się! Rok za granicą to świetna okazja do poznania ludzi nie tylko z kraju, w którym będziesz przebywać, ale z całego świata! Wspólne doświadczenia z podróży i podobne nastawienie sprawią, że poznasz ludzi, których nigdy byś nie poznała. Wielu z nich stanie się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi na całe życie. Jak powiedziała Lucyanne jest to kolejna okazja do nauki od innych kultur: 

 

„W trakcie mojego roku jako au pair nie tylko wzrosła moja pewność siebie, ale też zdobyłam więcej wiedzy na temat różnych kultur, dzięki mieszkaniu wśród Amerykanów i spotkaniom ze znajomymi. Mam teraz znajomych z wielu różnych krajów, a każdy z nich może mnie nauczyć czegoś nowego!” – Lucyanne, au pair z Connecticut. 

 

Znajdziesz dom z dala od domu 

 

Twój rok za granicą da Ci nowe przyjaźnie, ale też drugi dom – miejsce, do którego będziesz należeć i rodzinę, której staniesz się częścią na zawsze. Tutaj właśnie leży różnica między podróżowaniem jako turysta a rocznym doświadczeniem związanym z pracą i podróżą. W tym drugim chodzi o miłość. Nie tylko miłość do krajobrazów, ale taką, która buduje głębokie więzi między społecznością a sąsiedztwem. Bezpieczne miejsce, twoi ludzie, nowy dom, tysiące kilometrów od domu: 

 

„Od momentu przyjazdu tutaj moja rodzina goszcząca pomaga mi w każdej sytuacji, dzieli się ze mną wszystkim, uczy wszystkiego, co możliwe i popycha mnie w kierunku moich marzeń. Oni mnie kochają. Wierzę, że dom to jest bardziej uczucie niż miejsce, a oni są tego idealnym przykładem. Oni są moim domem” – Gaelle, au pair z Utah. 

 

Stworzysz wspomnienia na całe życie 

 

Poza wszystkimi obiektywnymi, konkretnymi korzyściami, które przyniesie Ci rok za granicą, jest to również jedno z najbardziej ekscytujących życiowych doświadczeń, które zapamiętasz na całe życie i które będzie miało na Ciebie wpływ jeszcze wiele lat po powrocie do domu.  To doświadczenie ukształtuje to, kim jesteś.  Jest to wyjątkowe osiągnięcie, które sprawi, że Twoje serce będzie się radować za każdym razem, gdy sobie o nim przypomnisz: 

 

„Bez wątpienia będzie to pamiętny rok. Stworzysz wspomnienia, które zachowasz w pamięci na zawsze. Każde miejsce pozostawiło we mnie jakieś wspomnienie, jakieś uczucie, kolejny element tej wymiany kulturowej” – Bianca, au pair w Nowym Jorku. 

 

Zyskasz nowe spojrzenie na życie 

 

Roczna przerwa nie tylko zmieni Twoje życie, ale dzięki doświadczaniu życia w nowym kraju i w nowej kulturze, poszerzy Twoje perspektywy. Spędzając rok za granicą masz szansę na wyjście ze swojej strefy komfortu, poznanie nowych ludzi z różnymi pomysłami, życie w lokalnym środowisku, doświadczanie nowej kultury i w rezultacie stanie się bardziej otwartym, współczującym i wykształconym obywatelem świata: 

 

„Zawsze byłam przekonana, że jest jeszcze tyle rzeczy do zobaczenia poza miasteczkiem, w którym dorastałam. Poprzez doświadczenie bycia au pair udało mi się zobaczyć kilka z tych rzeczy. Poznałam nowych ludzi z całego świata z różnymi osobowościami i historiami, dzieliłam z nimi ich pasje, a czasami nawet inny punkt widzenia. Ponadto dzięki temu wyjątkowemu doświadczeniu stałam się bardziej otwarta. Teraz mogę powiedzieć, że jestem gotowa na następną przygodę”  Biancaau pair z Nowego Jorku. 

 

Jesteś gotowa na przeżycie roku za granicą?

Nie czekaj! Zapisz się dzisiaj, aby rozpocząć własną przygodę jako au pair w Stanach Zjednoczonych! 

Lara Grabowski
Lara Grabowski
Urodziłam się i wychowałam we Francji. Zainteresowałam się podróżami podczas rocznego pobytu w Waszyngtonie, gdzie również zakochałam się w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uwielbiam podróżować i promować wymianę kulturową. Żyję, żeby odkrywać wspaniałe, ukryte miejsca na całym świecie i wspaniałych ludzi, którzy tam żyją.
    A line drawing of a gumball machine

    Gotowy na przygodę?

    Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

    Start