• Porady
Umieszczone June 22, 2019

Lista dokumentów potrzebnych w USA

Wszystko, co potrzebujesz w trakcie podróży i pobytu w USA!

przez Cultural Care Au Pair

Nie ma znaczenia, w którym momencie procesu aplikacji na przyszłą au pair obecnie jesteś: czy dopiero zaczynasz, czy już znalazłaś wymarzoną rodzinę goszczącą. Wkrótce nadejdzie czas, gdy zaczniesz przygotowywać się do podróży. Przeglądanie garderoby w poszukiwaniu ubrań, które będziesz nosić w najlepszym roku swojego życia? Świetna zabawa! Kupowanie upominków dla rodziny goszczącej i ich dzieci? Super ekscytujące! Robienie listy dokumentów, które musisz zabrać ze sobą do Stanów Zjednoczonych? Niezbyt zabawne.

 

Zastanawianie się, które dowody tożsamości i inne dokumenty ze sobą zabrać na cały rok pobytu za granicą może być naprawdę uciążliwe i powodować niepotrzebny stres w momencie, gdy powinnaś cieszyć się na sam wyjazd, żegnać z rodziną i znajomymi oraz prowadzić ostatnie rozmowy przez Skype z rodziną goszczącą.

 

Znamy to uczucie zbyt dobrze. Wiemy też, jak bardzo stresujące może być to, że po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych również musisz się zająć załatwianiem pewnych dokumentów. Nie rozpaczaj! Setki au pair poradziło sobie z tym wyzwaniem przed Tobą, a z pomocą ekspertów z Cultural Care Au Pair Ty też dasz sobie radę ze wszystkimi sprawami w kraju i w Stanach Zjednoczonych – bez pominięcia ani jednej rzeczy. Przygotowaliśmy dla Ciebie pełną listę ważnych dokumentów, które będziesz musiała zabrać ze sobą do Stanów Zjednoczonych, jak i tych, które będziesz musiała załatwić na miejscu. Rozpocznij swoją przygodę jako au pair w pełni przygotowana i bez stresu!

 

Co musisz zabrać do USA

 

Paszport/wiza

Może wydawać się to oczywiste, ale czasem to, co najbardziej oczywiste, najłatwiej zapomnieć. Podczas podróży do Stanów Zjednoczonych musisz mieć ze sobą paszport z wizą J-1. Powinnaś też zabrać ze sobą co najmniej jedną kopię paszportu i wizy i mieć ją np. w walizce podręcznej.

Lista dokumentów potrzebnych w USA

Formularz DS-2019

Formularz DS-2019 lub Certificate of Eligibility for Exchange Visitor (J-1) Status otrzymasz od Cultural Care Au Pair przed Twoją wizytą w ambasadzie w celu uzyskania wizy. Formularz identyfikuje Cię jako uczestnika wymiany, informuje o Twoim sponsorze oraz zawiera krótki opis i czas trwania programu au pair. Formularz razem z paszportem i wizą będziesz musiała pokazać na lotnisku oraz zawsze, gdy odwiedzisz amerykańskie służby publiczne. Upewnij się więc przed wyjazdem, że zabierzesz go ze sobą!

 

Dowód osobisty

Gdy jesteś za granicą, nie polegaj tylko na jednym dowodzie tożsamości. Zabierając ze sobą dowód osobisty, unikniesz noszenia ze sobą wszędzie swojego cennego paszportu. Będzie to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy podczas pobytu w USA będziesz musiała paszport wymienić lub przedłużyć. Zalecamy, żebyś zabrała ze sobą dowód, ale nie nosiła go razem z paszportem.

 

Twoje krajowe i międzynarodowe prawo jazdy

Upewnij się, że zabierzesz ze sobą swoje krajowe i międzynarodowe prawo jazdy, ponieważ wożenie dzieci do szkoły i na inne zajęcia będzie częścią Twoich obowiązków.  Międzynarodowe prawo jazdy jest bardzo ważne, ponieważ będzie służyć za tłumaczenie Twojego krajowego prawa jazdy. Większość firm ubezpieczeniowych nie będzie mogła Cię ubezpieczyć bez niego. Pamiętaj, że w zależności od stanu, w którym będziesz mieszkać, może być konieczne uzyskanie stanowego prawa jazdy.

 

Twoja historia prowadzenia samochodu

Jeśli masz dokument poświadczający Twoją historię prowadzenia samochodu, zabierz go ze sobą do Stanów Zjednoczonych. Pomoże on Twojej rodzinie goszczącej wynegocjować najkorzystniejsze warunki polisy ubezpieczeniowej. Sprawdź u swojego lokalnego ubezpieczyciela lub władz, czy możesz uzyskać taki dokument.

 

Twoja karta i broszura Erika

Jako au pair z Cultural Care masz prawo korzystać z kompleksowego ubezpieczenia podróżnego Erika. Otrzymasz kartę Erika od lokalnego zespołu Cultural Care: upewnij się, że przed wyjazdem ją wydrukujesz, zabierzesz ze sobą do Stanów Zjednoczonych, a po przyjeździe uzupełnisz na niej swój osobisty numer. Na karcie Erika znajdziesz numer telefonu do połączeń alarmowych, a na broszurze Erika – wszystkie informacje dotyczące Twojego ubezpieczenia. Pamiętaj, żeby spakować je do walizki!

 

Twoja dokumentacja medyczna i recepty

Jeśli cierpisz na określoną chorobę lub alergię, w razie potrzeby zabierz ze sobą dokumentację medyczną. W przypadku gdy zażywasz leki, a nie możesz zabrać ze sobą ich rocznego zapasu, weź receptę. Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne są w niektórych stanach wydawane bez recepty. Sprawdź przed podróżą, czy Ty będziesz potrzebować na nie recepty.

 

Twój zestaw podróżny

Każda Cultural Care au pair podróżująca do Stanów Zjednoczonych otrzymuje zestaw podróżny. Został on stworzony po to, żeby pomóc Ci przygotować się do podróży. Zawiera mnóstwo informacji i wskazówek dotyczących doświadczenia au pair. Pamiętaj, żeby zabrać go ze sobą do Stanów Zjednoczonych, najlepiej w bagażu podręcznym. Będziesz mieć wgląd w zadania wykonane w Cultural Care Au Pair Training School w Nowym Jorku, a podczas pobytu znajdziesz w nim mnóstwo wskazówek i informacji.

 

Ostatni list otrzymany od Cultural Care

Spakuj ostatni list wysłany do Ciebie przed wyjazdem przez Cultural Care Au Pair. Zawiera on ważne informacje na temat Twojego przyjazdu i pobytu w Training School.

 

Dane kontaktowe do rodziny goszczącej i Cultural Care

Możesz je zapisać w zestawie podróżnym (to kolejny powód, żebyś go nie zapomniała!). Radzimy jednak, żebyś zapisała dane kontaktowe do rodziny goszczącej i do Cultural Care Au Pair również w swoim telefonie.

 

Karta kredytowa i trochę gotówki

Nie przyjeżdżaj do Stanów Zjednoczonych bez pieniędzy! Sugerujemy, żebyś podczas podróży miała przy sobie 150-200 dolarów w banknotach po 10 i 20 dolarów oraz kartę kredytową lub debetową. W ten sposób będziesz przygotowana na wszelkie okoliczności, ale również będziesz mogła w pełni cieszyć się swoją pierwszą wycieczką do Nowego Jorku!

 

Czy interesują Cię informacje o locie lub umowie? Znajdziesz je na swoim koncie Cultural Care Au Pair. Jeśli zapamiętasz szczegóły swojej podróży, nie musisz ich drukować.

 

Mała rada: Zrób dwie kopie każdego z wymienionych wyżej dokumentów. Jedną kopię noś ze sobą (nie z oryginałami), a drugą zostaw w bezpiecznym miejscu w kraju. Zrób to z każdym oficjalnym dokumentem, który otrzymasz w Stanach Zjednoczonych (ich listę znajdziesz poniżej): jeden miej przy sobie, a drugi zostaw w swoim nowym domu. Ewentualnie zeskanuj te dokumenty i zapisz na nośniku USB lub dysku twardym.

 

Dokumenty, które musisz uzyskać po przyjeździe do USA

 

Formularz I-94

Gdy przyjedziesz do USA po raz pierwszy, w miejscu wjazdu (np. na lotnisku, na którym wylądujesz po raz pierwszy w USA) zostanie Ci wydany przez urzędnika sprawdzającego Twoje dokumenty elektroniczny zapis wjazdu (znany też jako I-94). Formularz ten jest elektroniczny, dlatego też zalecamy, abyć go wydrukowała ze strony Urzędu Ochrony Celnej i Granic Stanów Zjednoczonych. Dokument ten będzie Ci potrzebny do uzyskania karty ubezpieczenia społecznego.

 

Karta ubezpieczenia społecznego

Co najmniej dziesięć dni po pierwszym przylocie do Stanów Zjednoczonych (tzn. gdy pierwszy raz wylądowałaś w tym kraju) będziesz musiała się zgłosić po numer ubezpieczenia społecznego do lokalnego biura ubezpieczeń społecznych w mieście lub hrabstwie, w którym mieszkasz razem z rodziną goszczącą. Na koncie Cultural Care Au Pair znajdziesz wszystkie informacje, jak wyrobić ten ważny dokument. Numer ubezpieczenia społecznego będzie Ci potrzebny do otwarcia konta w banku, zdaniu dodatkowych egzaminów na prawo jazdy (jeśli są wymagane w stanie, w którym mieszkasz) oraz do złożenia zeznania podatkowego. Pamiętaj, żeby zachować kartę ubezpieczenia społecznego nawet po zakończeniu Twojego roku jako au pair. Numer amerykańskiego ubezpieczenia społecznego wyrabia się tylko raz w życiu. Tego numeru będziesz używać, jeśli zamieszkasz w USA nawet za 30 lat!

 

Stanowe prawo jazdy

W niektórych amerykańskich stanach mieszkańcy nie mogą jeździć na obcym lub międzynarodowym prawie jazdy. W zależności od stanu, w którym mieszkasz, może być wymagane wyrobienie stanowego prawa jazdy. Przed wyjazdem zapytaj swoją rodzinę goszczącą, czy będziesz musiała wyrobić takie prawo jazdy, oraz w jaki sposób!

 

Amerykańskie konto bankowe i karta kredytowa

Po wyrobieniu amerykańskiego numeru ubezpieczenia społecznego, będziesz musiała otworzyć konto w amerykańskim banku oraz wyrobić własną kartę kredytową lub debetową. Porozmawiaj ze swoją rodziną goszczącą, która pomoże Ci wybrać najlepszy bank i konto dla Ciebie.

Lista dokumentów potrzebnych w USA

Legitymacja studencka

Jako au pair masz obowiązek zdobyć sześć punktów akademickich na lokalnym uniwersytecie lub college’u. Niektóre uczelnie wydają legitymacje studenckie. Jeśli masz możliwość uzyskania legitymacji, nie wahaj się! Dzięki niej otrzymasz wiele korzyści i rabatów.

 

Teraz, gdy już wiesz, które ważne dokumenty zabrać ze sobą do Stanów Zjednoczonych (i które załatwić na miejscu), zaczyna się zabawa z pakowaniem. Możesz się już zacząć cieszyć na myśl, że wkrótce poznasz nowy kraj i swoją rodzinę!

 

Pamiętaj, że zespół Cultural Care chętnie odpowie na Twoje pytania.

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Tutaj Cultural Care Au Pair! Wierzymy, że wymiana kulturowa zmienia świat na lepsze – i dlatego naszą misją jest pomoc au pair w przeżyciu niesamowitego doświadczenia w USA. Na codzień pomagamy au pair w wyjazdach i odkrywaniu siebie w USA, ale wtedy kiedy mamy chwilę wolnego to prawdopodobnie zajadamy się słodyczami z całego świata i pijemy duże ilości kawy.

Najpopularniejsze

Więcej z Porady

A line drawing of a gumball machine

Gotowy na przygodę?

Rozpocznij swoją aplikację dziś i bądź coraz bliżej wyjazdu do USA. Rozpocznij kolejny ekscutujący rozdział w swoim życiu jako au pair.

Start