Doświadczanie życia jako au pair

Doświadczanie życia jako au pair

Stań się bardziej pewna siebie i otwarta

Powrót z USA był dla mnie prawdziwym szokiem. Jestem pewna, że wiele au pair się ze mną zgodzi. Zaklimatyzowanie się w nowym miejscu nie było łatwe, a kiedy już się powoli przyzwyczajałam, nadszedł czas powrotu do domu. Ostatnie trzy tygodnie w Stanach Zjednoczonych były najtrudniejsze. Starałam się cieszyć ostatnimi dniami z moją rodziną goszczącą i przyjaciółmi, ale jednocześnie byłam bardzo smutna, ponieważ nie mogłam nie myśleć o tym, że wkrótce będę tęsknić za tymi ludźmi i tymi miejscami. Podczas mojego pobytu w USA poznałam nawet wspaniałego przyjaciela, z którym chciałam spędzać każdą ostatnią chwilę. To on odwiózł mnie na lotnisko.

 

Czekałam na mój lot na lotnisku w Nowym Jorku i płakałam. Czułam się, jakbym znowu opuszczała dom – miejsce, w którym spędziłam cudowne dwa lata mojego życia, poznałam wyjątkowych ludzi i doświadczyłam niezapomnianych przygód. Jestem w domu już od ponad miesiąca, a ja nadal myślę i marzę o moim życiu w USA – mojej codziennej rutynie, ulicach, którymi jeździłam, wyjątkowych miejscach itd. Wydaje mi się, że żyłam we śnie albo w równoległym wszechświecie. To bardzo dziwne uczucie, które prawdopodobnie zrozumieją tylko nieliczni. Bardzo trudno jest mi dzielić się tymi doświadczeniami z ludźmi, którzy nigdy nie przeżyli czegoś podobnego.

Doświadczanie życia jako au pair

Czy serce może być w dwóch różnych miejscach? Nie może. Po prostu starasz się żyć ze świadomością, że ta przygoda się skończyła, a teraz nadszedł czas, żeby kontynuować swoje życie. Patrząc wstecz na te dwa lata, myślę, że to była najlepsza decyzja, jaką podjęłam w moim życiu! W ciągu dwóch lat stałam się tą kobietą, którą jestem dzisiaj – pewną siebie, otwartą, zdolną do wykonywania wielu zadań na raz, zawsze ciekawą życia i nowych doświadczeń. Poza tym mówię świetnie po angielsku (wcale się nie chwalę 😉) i jestem z tego bardzo dumna.

 

Zanim zostałam au pair, studiowałam kierunek języków obcych stosowanych – kierunek przygotowujący do zostania tłumaczem ustnym lub pisemnym. Ukończyłam studia kilka miesięcy przed wyjazdem do USA. Muszę przyznać, że na początku nawet najprostsza komunikacja była niezwykle trudna, mimo że angielskiego uczyłam się niemal przez całe życie. Stopniowo jednak poprawiłam swój angielski. Zdobyłam nawet certyfikat TOEFL pod koniec mojego dwuletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych oraz certyfikat TESOL/TEFL/TESL, który jest przydatny, gdy chcesz uczyć angielskiego za granicą. Dzięki temu zgłosiłam się do angielskiego obozu letniego i już za kilka tygodni zdobędę pierwsze doświadczenie w nauczaniu.

Doświadczanie życia jako au pair

We wrześniu planuję rozpocząć studia magisterskie z tłumaczeń konferencyjnych. Myślę, że sobie poradzę, ponieważ mam wrażenie, że teraz jestem dwujęzyczna. Jak widać, moje doświadczenie jako au pair naprawdę mi pomogło rozwinąć i udoskonalić moje umiejętności. Nie każdy ma tę możliwość, choć uważam, że każdy powinien ją mieć. Jestem bardzo szczęśliwa, że ja ją miałam. To przykre, że wielu ludzi uważa pracę au pair za stratę czasu lub zajęcie gorszej kategorii. Wcale tak nie jest. Nie byłabym tu, gdzie dzisiaj jestem, gdyby nie to, że 2,5 pół roku temu zdecydowałam się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Czuję się wystarczająco dojrzała, żeby robić to, co chcę, chodzić tam, gdzie chcę, a w dodatku mam wsparcie moich rodziców, ponieważ widzą, jak dorosłam i mogą mi zaufać.

 

Nie zawsze tak było. Na początku moi rodzice nie byli zadowoleni z mojej decyzji o zostaniu au pair. Musiałam z nimi rozmawiać wiele razy i wyjaśniać swoje powody i pokazywać korzyści z tej szansy. To samo miało miejsce, gdy chciałam przedłużyć swój pobyt, ale w końcu mnie zrozumieli. Teraz często rozmawiamy o moim pobycie w Stanach Zjednoczonych, a nawet wspólnie łączymy się z dziećmi rodziny goszczącej przez FaceTime. To ważne, żeby nasza rodzina i rodzice wspierali nas w naszych życiowych wyborach. To był jeden z wielu kroków, które chciałam zrobić. Mam nadzieję, że zawsze będę miała ten sam entuzjazm i zapał, żeby rozpoczynać nowe przygody, wierzyć w siebie i osiągać wszystkie cele w moim życiu.

 

Nie wszyscy zgodzili się z tym, że przerwałam studia, żeby zostać au pair. Ja się z nimi też nie zgadzam, a oto dlaczego: We Włoszech (może w innych krajach również, ale tego nie wiem) istnieje pewna ścieżka, którą nieświadomie powinnaś podążać. Najpierw ukończysz szkołę średnią, wybierzesz kierunek studiów, otrzymasz licencjat, zaczniesz studia magisterskie, ukończysz je, a potem, być może, zaczniesz szukać pracy. Jeśli chcesz zostać lekarzem lub inżynierem, to nadal będziesz studiować. Myślę, że to świetna ścieżka, ale kto powiedział, że jedyna możliwa?

Doświadczanie życia jako au pair

Jeden z moich przyjaciół powiedział mi, że nie jest ważne, ile czasu zajmie nam dotarcie do celu. Ważne jest to, że tam dotrzemy i osiągniemy nasz cel – nawet po 5 czy 10 latach, jeśli w międzyczasie robiliśmy inne rzeczy. Nikt nie powinien nam mówić, co mamy robić ani jak. To my piszemy historię w naszych książkach – jesteśmy jej autorem i głównym bohaterem. Postanowiłam zostać au pair zaraz po uzyskaniu licencjatu, więc w zasadzie nie przerwałam moich studiów. Po prostu spędziłam dwa lata, żeby zdobyć niezwykłe doświadczenie i to była moja najlepsza decyzja w życiu. Dzięki temu zrozumiałam, że należę do innego miejsca niż to, w którym dorastałam. Uwielbiam przebywać w międzynarodowym środowisku, w którym mogę poznawać ludzi z całego świata. Dzięki temu doświadczeniu już nigdy nie będę taka jak dawniej.

Jestem Rose Mary i mam 24 lata. Ukończyłam kierunek języków obcych stosowanych na uniwersytecie, a następnie zamierzam podjąć studia w zakresie tłumaczeń konferencyjnych. Dzięki byciu au pair udoskonaliłam swój angielski, za co będę zawsze bardzo wdzięczna. Uwielbiam gotować (w końcu jestem Włoszką) i piec. Lubię też spacerować po górach i pływać. Podróże to jedna z moich największych pasji.
A line drawing of a gumball machine

Chesz dowiedzieć się jak zacząć?

Opowiemy Ci wszystko czego potrzebujesz wiedzieć, żeby rozpocząć swoją przygodę jako au pair w USA. Podróże, nowa wiedza i rozwój z Cultural Care.

Start